Obróbka CNC

CNC

Spis treści

CNC

Obróbka numeryczna, komputerowa, czyli CNC to sprawdzony sposób, by szybko i skutecznie przygotować nawet najmniejsze detale. Kiedy warto z niej skorzystać? Gdzie ją zamówić?

Na czym polega obróbka CNC?

CNC jest skrótem wywodzącym się z angielskiego Computerized Numerical Control. Odnosi się on do techniki obróbki z wykorzystaniem komputerowego sterowania, co eliminuje konieczność ręcznej manipulacji obrabianym materiałem, by uzyskać gotowy wyrób.

Nowoczesna obróbka CNC – http://transcom.pl/obrobka-cnc jest stosowana w wielu obszarach przemysłu, pozwalając na stworzenie wielu elementów, których wykonanie ręcznie byłoby bardzo trudne i czasochłonne.

Obróbka CNC – rodzaje

Techniki obróbki CNC stosowane są obecnie w różnych wariantach, co pozwala na stworzenie wielu wyrobów o zróżnicowanym zastosowaniu.

Najczęściej obróbka CNC prowadzona jest z wykorzystaniem maszyn jak:

  • frezarki

  • tokarki

  • wycinarki

  • drążarki

Obróbka polega wówczas na załadowaniu do pamięci urządzenia projektu przygotowanego wcześniej w programie komputerowym. Następnie urządzenie steruje narzędziem tak, aby przygotować wyrób odpowiadający założeniom projektowym.

Kiedy stosuje się obróbkę CNC?

Ze względu na liczne zalety obróbka CNC wykorzystywana jest w wielu zadaniach, gdy konieczne jest przygotowanie różnorodnych elementów.

Wśród najważniejszych zalet obróbki CNC wskazuje się na:

  • szybkość prac – komputerowo sterowane maszyny wykonują obróbkę znacznie szybciej niż człowiek, więc można przygotować większe liczby elementów w tym samym czasie

  • wysoka precyzja – obróbka CNC umożliwia tworzenie elementów charakteryzujących się bardzo drobnymi detalami, na przykład jak części zamienne do maszyn, gdzie ważna jest dokładność

  • powtarzalność elementów – dzięki obróbce można stworzyć praktycznie identyczne elementy, które mają takie same kształty, wymiary

  • różne materiały – obróbka CNC może być używana w przypadku różnych typów materiałów, na przykład blach metalowych, tworzyw sztucznych, drewna

  • bezpieczeństwo – dzięki temu, że pracą urządzenia steruje komputer, można zredukować ryzyko wypadków przy pracy

Gdzie można skorzystać z obróbki CNC?

Obróbka CNC oferowana jest przez firmy posiadające zaplecze przeznaczone do prowadzenia prac tego typu. Można zlecić w nich wykonanie konkretnych elementów, oszczędzając pieniądze na zakupie drogiego sprzętu.

Więcej informacji dotyczących usługowej obróbki CNC, w tym maksymalne wymiary obrabianych materiałów, a także dokładność obróbki, można uzyskać na stronach internetowych firm wykonujących takie prace na zamówienie.

Powiązane artykuły