Zamawianie przez internet wiąże się zazwyczaj z dostarczaniem przesyłki przez kuriera do domu. Może się zdarzyć, że podczas dostarczenia paczki nie ma w domu nikogo, kto mógłby ją odebrać. Innym przypadkiem jest wysyłka paczki za pobraniem: masz wtedy prawo do rezygnacji z jej odebrania. Jakie są konsekwencje nieodebrania przesyłki od kuriera i jak poradzić sobie w każdej z tych sytuacji?
Nieodebranie przesyłki od kuriera – co dzieje się z taką paczką?
Dzięki możliwości śledzenia przesyłki, a także informacjom, które dotyczą terminu dostawy zamówień, jesteś w stanie oszacować, kiedy paczka do Ciebie dotrze. Pozwala Ci to na zaplanowanie dnia, tak aby być w domu, kiedy kurier dostarczy paczkę. Jednak czasami pod podanym przez Ciebie adresem może nie być nikogo, aby przesyłkę odebrać. Co dzieje się w takiej sytuacji?
Często kurierzy dzwonią do odbiorców, aby spytać, czy dostarczyć paczkę do wybranego punktu odbioru. Zdarza się także, że niektóre firmy kurierskie ponawiają próbę dostarczenia paczki w dniu następnym i dopiero wtedy, jeżeli doręczenie się nie powiedzie, to przesyłka zostanie skierowana do najbliższego punktu odbioru, pozostając tam przez kilka dni. W zależności od kuriera może to być od trzech dni roboczych do nawet tygodnia. Jeżeli jednak paczka nie zostanie odebrana w tym czasie, to najczęściej będzie po prostu zwrócona do nadawcy. Więcej na temat przesyłek kurierskich, a także zakupów online znajdziesz na https://sprawnawysylka.pl/technologia/.
Czy można nie odebrać przesyłki za pobraniem?
W przypadku zamawiania przesyłek za pobraniem sprawa z nieodebraniem ich wygląda nieco inaczej. Jest to spowodowane tym, że kupując produkt online i klikając płatność z obowiązkiem zapłaty, zawierasz ze sprzedawcą umowę kupna-sprzedaży. Stajesz się przez to automatycznie właścicielem zakupionego produktu, nawet jeżeli za niego nie zapłaciłeś. Jakie są konsekwencje nieodebrania paczki za pobraniem?
Odmowa odebrania paczki wysłanej za pobraniem to naruszenie zawartej na odległość umowy kupna-sprzedaży. Wiążą się z tym konsekwencje prawne, które mogą dotyczyć między innymi zapłaty za wysyłkę towaru do sklepu, kosztów jej magazynowania, a nawet opłat za sam produkt. Oprócz tego sprzedawca może żądać zapłaty za towar i wysyłkę w wyznaczonym terminie. Jeżeli jednak klient nie opłaci paczki, to wtedy przesyłka wraca do nadawcy, a on nie musi za nią płacić. Kiedy żadna z metod nie okaże się skuteczna, to sprzedawca ma prawo wejść z nierzetelnym kupującym na drogę sądową.
Istnieją jednak przypadki, kiedy za nieodebranie przesyłki za pobraniem nie poniesiesz żadnych konsekwencji. Zrezygnowanie z odbioru paczki pobraniowej jest możliwe, jeżeli odstąpisz od umowy kupna-sprzedaży, zanim przesyłka do Ciebie dotrze. Zdarza się, że wtedy musisz pokryć koszty zwrotu paczki do sprzedawcy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sklep oferuje darmowe zwroty. Kolejnym przypadkiem, który pozwala Ci nie odebrać przesyłki wysłanej za pobraniem, jest uszkodzenie jej w transporcie.