Nic co ludzkie…

Stomia to trudny temat, ale można z nią żyć - wystarczy ją oswoić

Spis treści

Stomia to trudny temat, ale można z nią żyć - wystarczy ją oswoić… nie jest nam obce. Zdarza się jednak, że te zwykłe codzienne czynności stają się niemożliwe i wymagają specjalnych rozwiązań. Gdy w wyniku chorób, wypadków oraz koniecznych zabiegów chirurgicznych tracimy możliwość normalnego wydalania z organizmu niestrawionych resztek pokarmu (czyli stolca) lub moczu – konieczne stają się: kolostomia, ileostomia lub urostomia.

Rodzaje stomii

Stomia to chirurgicznie wytwaorzone ujście z jelita cienkiego lub grubego, a także z układu moczowegoStomia, nazywana również stomą to po prostu chirurgicznie wykonana przetoka, pozwalająca na wyprowadzenie ujścia narządów wewnętrznych na zewnątrz organizmu przez skórę. Sztuczny odbyt jest konieczny, gdy w wyniku raka jelita grubego, urazów po wypadkach (m.in. komunikacyjnych), chorób zapalnych w obrębie jamy brzusznej oraz np. powikłań pooperacyjnych w tejże jamie – nie jest możliwe oddawanie stolca w naturalny sposób. Stomia może zostać wyłoniona z jelita grubego (kolostomia), z jelita cienkiego (ileosotmia), a w wypadku gdy uszkodzony został układ moczowy – wykonuje się urostomię. Stomia może być rozwiązaniem czasowym (do momentu wyleczenia konkretnego problemu lub wygojenia się ran pooperacyjnych) lub takim na całe życie (gdy nie jest możliwe przywrócenie sprawności układowi wydalniczemu).

Sprawdzone produkty

Wszystkie niezbędne produkty i akcesoria znajdziemy w jednym miejscu, np. na stronie Conva Tec PolandLudzie żyjący ze stomią potrzebują profesjonalnych i niezawodnych produktów, które pozwalają bezproblemowo funkcjonować na co dzień. Specjalistyczny sprzęt to podstawa bezpieczeństwa oraz dobrego samopoczucia. Rodzaje artykułów można dobrać do indywidualnych potrzeb pacjenta, a w ofercie sprawdzonych producentów znajdziemy różne systemy (jednoczęściowe, dwuczęściowe, synergiczne), sprzęt pediatryczny oraz pasty, żele i pianki o różnych właściwościach (uszczelniające, gojące, dezynfekujące i myjące).

Powiązane artykuły