Na czym polega proces czyszczenia kanalizacji?

kanalizacja

Spis treści

Systematyczne czyszczenie kanalizacji jest kluczem do poprawnej pracy domowych rur kanalizacyjnych, ale także studzienek ulicznych, szamb i oczyszczalni ścieków. Czyszczenie kanalizacji to innymi słowy jej udrażnianie. Jak wskazują specjaliści, należy zlecać to zadanie regularnie, aby nie doprowadzić do przykrych w skutkach i kosztownych awarii.

Na czym polega czyszczenie kanalizacji?

Czyszczenie kanalizacji to czynności, które zagwarantują sprawne działanie instalacji i zapobiegną kosztownym awariom. Jednak to nie wszystko. Sprawnie działająca instalacja kanalizacyjna zapewnia komfort, ponieważ nie ma wówczas mowy o uciążliwych zapachach i brakach odpływu. Czyszczenia kanalizacji można dokonywać za pomocą metody mechanicznej lub ciśnieniowej. Pierwsza z metod polega na wprowadzeniu do rury specjalnej spirali. Mechanizm, w jaki spirala jest wyposażona, obraca się bardzo szybko, dzięki czemu w łatwy i sprawny sposób można usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Jest to doskonała metoda w przypadku toalet czy zlewów.

Z kolei metoda ciśnieniowa wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, jakim jest zakończony głowicą wąż. Wpuszczenie za jego pomocą do rur wody pod bardzo dużym ciśnieniem umożliwia skuteczną eliminację wszelkich zanieczyszczeń. Metoda ta stosowana jest w oczyszczalniach czy szambach i jest bardzo skuteczna w przypadku przeróżnych nieczystości.

Jak często czyścić kanalizację i komu to zlecić?

Wiele osób i firm zleca czyszczenie kanalizacji dopiero w momencie, gdy pojawia się jakiś problem. Jednak warto tę czynność zaplanować też profilaktycznie, aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom i awariom, które to mogą być finalnie bardzo kosztowne. Częstotliwość czyszczenia kanalizacji powinna być zależna od stanu technicznego całej instalacji, jej wykonania i sposobu użytkowania. Jednak zaleca się, aby profilaktyczne czyszczenie kanalizacji było wykonywane przynajmniej raz do roku. Czynności tej nie należy przeprowadzać samodzielnie, tylko zlecić profesjonalistom posiadającym odpowiedni atestowany sprzęt. Jedną z takich firm jest chociażby Zakład usług asenizacyjnych. Warto pamiętać, że samodzielnie udrażnianie rur może przynieść więcej szkody niż pożytku, szczególnie gdy brakuje nam wiedzy i właściwego sprzętu. Czyszczenie instalacji kanalizacyjnej to zdecydowanie zadanie, jakie powinniśmy powierzyć specjalistom, aby móc spać spokojnie.

Powiązane artykuły