Czy można się wycofać z poręczenia kredytu?

Spis treści

Mimo iż warunki przyznawania kredytów stają się coraz łatwiejsze do spełnienia, niektóre firmy wymagają konkretnego zabezpieczenia. Wśród wielu dostępnych opcji na plan pierwszy wysuwa się narzędzie, jakim jest poręczony kredyt. Co to oznacza w praktyce dla osoby, która zdecyduje się na podżyrowanie naszej pożyczki? Jakie są jej prawa oraz do czego się zobowiązuje na mocy podpisanej umowy?

Co to jest poręczony kredyt

Poręczony kredyt to umowa na mocy, której osoba trzecia staje się zabezpieczeniem pożyczki.

Przyjaciel, członek najbliższej rodziny, a nawet dobry kumpel z pracy – właściwie każdy, kogo nieco lepiej znamy może poprosić nas, byśmy pomogli mu w otrzymaniu pożyczki. Nasza rola ma polegać na podpisaniu umowy z kredytodawcą, w której zobowiązujemy się do spłaty zobowiązania na wypadek, gdyby nie zrobił tego sam zainteresowany. To właśnie jest poręczony kredyt, a my od tego momentu przyjmujemy rolę żyranta. Pamiętajmy jednak, żeby w czasie podejmowania decyzji nie kierować się sympatią czy emocjami. Poręczając pożyczkę stajemy się bowiem tak samo odpowiedzialni za jej spłatę, jak sam kredytobiorca.

Co w przypadku problemu ze spłacą poręczonego kredytu?

Poręczając kredyt żyrant musi zdawać sobie sprawę, jakie obciążenia na niego spadają.

Niekiedy sytuacja finansowa kredytobiorcy, może ulec nagłemu pogorszeniu. Co wtedy, gdy pojawią się problemy ze spłatą kredytu? Przede wszystkim to właśnie żyrant zostanie zobowiązany do uregulowania zaległych rat. Poza tym musi liczyć się z tym, że zostanie wciągnięty na listę niesolidnych płatników. Oznacza to trudności w zaciągnięciu własnego kredytu, dokonania zakupów na raty, a nawet korzystania z usług abonamentowych.

Czy z poręczenia kredytu można się wycofać

Jak możemy przeczytać na stronie poradnikowej firmy windykacyjnej KRUK żyrant nie może wycofać się z poręczenia kredytu. Bank z automatu odrzuci taki wniosek, chyba że taką samą decyzję podejmie kredytobiorca. Musi on wtedy przedstawić innego żyranta, bądź być przygotowanym na przedstawienie innej formy zabezpieczenia pożyczki. Poza tym, aby poręczyciel mógł zostać wypisany z umowy, raty kredytu muszą być spłacane regularnie.

Poręczony kredyt oznacza tak naprawdę spore obciążenie i ryzyko dla osoby, która decyduje się udzielić takiej pomocy. Dlatego, aby być pewnym, że wszystko przebiega zgodnie z deklaracją kredytobiorcy, warto monitorować proces spłaty. Żyrant ma prawo do wglądu w historię pożyczki, a kredytodawca jest zobligowany do jej ujawnienia. Lepiej dowiedzieć się o ewentualnych problemach wcześniej i usiłować je rozwiązać na bieżąco, niż otrzymać pismo o wszczęciu procesu egzekucyjnego.

 

Powiązane artykuły