Młot i wiertarka? Młotowiertarka!

Młotowiertarki to urządzenia do zadań specjalnych - parametry należy dobierać do kalibru prac remontowych

Spis treści

Młotowiertarki to urządzenia do zadań specjalnych - parametry należy dobierać do kalibru prac remontowych

Młotowiertarka to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie dwie funkcjonalności: młota i wiertarki. Jeśli szukamy urządzenia do zadań specjalnych i różnorodnych – to właśnie jest to! Dzięki młotowiertarce skujemy tynki, posadzkę, płytki, a nawet… beton (tak, beton!). Jak wybrać urządzenie, które bez problemu poradzi sobie z różnymi rodzajami powierzchni i nie odmów współpracy przy pierwszej, twardszej przeszkodzie? 

Najważniejsze parametry młotowiertarki

Żeby młotowiertarka spełniała swoje zadania w należyty wybrać urządzenie o parametrach dopasowanych do kalibru prac remontowych, które chcemy za jego pomocą przeprowadzać.

Młotowiertarka może być urządzeniem ważącym poniżej 5 kg - wówczas nadaje się do niewielkich remontów. Przy większych remontach należy sięgnąć po cięższe urządzeniaWaga, moc i moment obrotowy młotowiertarki

Do lżejszych prac w zupełności wystarczy młotowiertarka o masie do 5 kilogramów z energią pojedynczego udaru wynoszącego od 1,5 do 5 J. Za pomocą takiego urządzenia wywiercimy większe otwory w ścianach i skujemy niewielkie powierzchnie tynku lub lekkich płytek. Jeżeli mamy w planach skuwanie stropów, posadzek lub ścian w większym zakresie (np. odnawiamy cały dom lub jego większa część) – należy wybrać cięższe urządzenia (o wadze powyżej 5 kg), z siłą pojedynczego udaru wynoszącą od 5 do nawet 18 J. Moment obrotowy młotowiertarki nie powinien przekraczać 90 NM.

Rodzaj udaru

Udar może być mechaniczny lub elektromechaniczny (pneumatycznym) – ten drugi jest zdecydowanie silniejszy i mniej zawodny, najczęściej wybierany przez profesjonalistów oraz tych, którzy zamierzają się zmierzyć z remontem naprawdę dużego kalibru.

Rodzaj zasilania urządzenia

Do wyboru mamy młotowiertarki zasilane za pomocą akumulatorów (z reguły nieco słabsze, ale wygodniejsze w obsłudze) i zasilane z sieci elektrycznej (z reguły mocniejsze, ale podczas pracy należy uważać na przewód).

Młotowiertarka to doskonałe urządzenia do wiercenia i kucia, równocześnie!Tanio czy lepiej nie?

Przy sprzętach elektrycznych i elektromechanicznych najlepiej nie oszczędzać. Lepiej zainwestować raz i porządnie, niż kupić tani, kiepskiej jakości sprzęt, który popsuje się podczas pierwszej próby użycia (lub drugiej, albo trzeciej). Ewentualne naprawy mogą pochłonąć więcej pieniędzy niż w sumie wydalibyśmy na urządzenie wysokiej jakości, a dodatkowo będą powodować kłopotliwe przestoje w pracy. Dobra młotowiertarka spełni wszelkie wymogi wiertarki udarowej z bonusową funkcja kucia.

Powiązane artykuły