Gdy miętówka to za mało, czyli jak walczyć z brzydkim zapachem z ust

Spis treści

Przykra woń z ust to dość wstydliwy problem, który utrudnia nam życie w wielu jego aspektach. Dlatego, aby sobie z nim poradzić warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Oto kilka z nich.

Przyczyny przykrego zapachu z ust

Nieprzyjemny zapach z ust może być wywołany nadużywaniem papierosów i kawy, które wysuszają gardło oraz dodatkowo hamują wydzielanie śliny. Inny powód to chore dziąsła oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej. W pierwszym przypadku można mówić o próchnicy i zapaleniu dziąseł. W drugim o zbyt rzadkim sięganiu po szczoteczkę do zębów. Brzydki zapach w buzi to także efekt namnożonych na języku bakterii beztlenowych. Te w największej ilości pojawiają się na tylnej jego części. Powodem przykrego zapachu z ust może być również – obok czosnku – cebula. Zawarte w nich substancje zapachowe są niezwykle silne i bardzo długo utrzymują się w ustach, ale też przenikają do jelit skąd je wydychamy.

Proste sposoby na nieprzyjemny zapach z ust

Przykrą woń z ust możemy zneutralizować na kilka sposobów. Oto te najprostsze:

  • mycie zębów – rano i wieczorem (a jeśli mamy taką możliwość, również pomiędzy posiłkami);
  • oczyszczanie przestrzeni między zębami specjalnymi nitkami;
  • szczotkowanie języka – służy do tego tylna część każdej szczoteczki do zębów lub specjalna skrobaczka do języka.

Przykry zapach wywołany zjedzeniem cebuli czy czosnku możemy usunąć sięgając po jogurt naturalny, garść natki pietruszki lub szklankę mleka.

Jeśli brzydki zapach z buzi jest wywołany przez kawę i/lub papierosy powinniśmy sięgnąć po cynk w tabletkach. Usuwa on lotne związki siarki, a dodatkowo działa bakteriobójczo.

Jeśli mimo wszystko nasze starania nie przynoszą oczekiwanych efektów, oznacza to, że nasz problem ma bardziej zaawansowaną przyczynę. Wówczas powinniśmy odwiedzić stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Powiązane artykuły