Mamy sposób na plamy!

Pranie ubrań zyskuje nowy (zdecydowanie większy!) wymiar, gdy w domu pojawiają się dzieci

Spis treści

Pranie ubrań zyskuje nowy (zdecydowanie większy!) wymiar, gdy w domu pojawiają się dzieciGdy w naszym domu pojawiają się dzieci, wszystko co wiedzieliśmy do tej pory o praniu ubrań okazuje się jedynie niewielkim wycinkiem niezbędnej wiedzy. Bo owszem, potrafimy odczytywać symbole z metek, a segregowanie prania nie jest dla nas żadnym wyzwaniem, ale mnogość różnego rodzaju plam, które potrafią zrobić nasze dzieci… no cóż, może przytłoczyć nawet perfekcyjną panią domu. Jak prać ubrania dzieci zaplamione do granic ludzkiej wyobraźni? Najpierw radzimy sobie z plamą – różnie, w zależności od jej rodzaju, a następnie wrzucamy rzecz do pralki.  

Oto kilka sposobów na wybrane plamy:

TŁUSZCZ

Jeżeli na ubraniu zrobiła się plama z ciepłego lub gorącego tłuszczu – należy ją jak najszybciej zalać płynnym detergentem (choćby płynem do mycia naczyń) i mocno go wetrzeć w tkaninę, następnie spłukać. Plama z zimnego tłuszczy (np. oleju jadalnego dodanego do sałatki) powinna zostać bezzwłocznie zasypana mąką lub talkiem, a po około pół godzinie mąkę należy strzepnąć – jeżeli plama wciąż jest widoczna, należy czynność powtórzyć. Następnie nastawiamy pranie.

Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko, a z plamami poradzi sobie mama i dobry proszek do praniaBŁOTO

Ubłoconym tkaninom trzeba dać czas… na wyschnięcie. Najczęściej wyschnięte błoto można bez problemu wyszczotkować i nie będzie po nim śladu. Trudniejsze błotniste plamy usuniemy używając miejscowo spirytusu.

TRAWA

Tkaniny ubrudzone trawą należy moczyć w gorącej wodzie i wcierać weń płyn do mycia naczyń. Jeżeli zielone plamy zamienią się w bledsze, żółte – można je wywabić wodą utlenioną.

BARSZCZ CZERWONY i BURAKI

Jeżeli tkanina może zostać potraktowana gorącą wodą – jak najszybciej polej plamę wrzątkiem, a następnie wetrzyj miejscowo lekko rozcieńczony płyn do prania i zostaw ubranie na około godzinę. Po tym czasie tkaninę należy bardzo dokładnie wypłukać, a następnie wyprać.

Czekolady - ulubiony smak większości dzieci... Plamiący!CZEKOLADA I KAKAO

Nadmiar czekolady zeskrobujemy, a ubranie płuczemy w zimnej wodzie, namaczamy w płynie do prania, a potem – pierzemy. Na bardziej uciążliwe plamy stosujemy specjalną mieszankę: łyżka ciepłej wody z połową łyżeczki gliceryny.

ŚWIEŻE OWOCE

Świeże plamy z miękkich owoców najlepiej od razu posypać dużą ilością soli i polać wrzątkiem, a następnie wyprać w odpowiednim proszku.

Powiązane artykuły