Małopolska górą!

Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów zabytków w Małopolsce

Spis treści

Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów zabytków w MałopolsceMałopolska to województwo odwiedzane w Polsce najchętniej i najliczniej. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy – Małopolskę odwiedziło prawie 14 milionów turystów z Polski (około 11 milionów) i z zagranicy (około 3 milionów). Region zanotował ponad sześcioprocentowy wzrost liczby gości w stosunku do roku 2014, a co za tym idzie – wzrosła również suma ich wydatków i to aż o blisko 19% (szacuje się, że turyści wydali w Małopolsce w sumie ponad 13 miliardów złotych). Skąd przyjeżdżają i co odwiedzają? 

Turysto, skąd przybywasz?

Tatrzański Park Narodowy z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów z Polski i z zagranicyOkoło 80% turystów odwiedzających Małopolskę to nasi rodacy z innych regionów Polski. Najczęściej wizytują Małopolskę mieszkańcy województwa śląskiego (prawie 16%) oraz mazowieckiego (prawie 13%), a także podkarpackiego (ponad 6%). Turyści z zagranicy to przedstawiciele aż 53 państw całego świata, przy czym najczęściej odwiedzają Małopolskę mieszkańcy Wielkiej Brytanii (ponad 20%) i Niemiec (ponad 16%).

Turysto, co robisz w Małopolsce?

filename-mg-3752-jpgTurystykę można uprawiać na trzy podstawowe sposoby: wypoczywać statycznie, wypoczywać aktywnie i zwiedzać. Oczywiście bardzo często łączone są dwa lub trzy sposoby – zwłaszcza przy dłuższych pobytach. Turyści zagraniczni odwiedzający Małopolskę preferują zwiedzanie (słusznie! tutaj zdecydowanie jest wiele do zobaczenia!), natomiast turyści krajowi wybierają aktywny wypoczynek uzupełniany o zwiedzaniem wybranych zabytków. Wśród celów podróży często wymieniane są również spotkania z rodziną i znajomymi oraz tzw. turystyka religijna. Największym zainteresowaniem turystów cieszą się: Kraków, Zakopane i Wieliczka, a także Oświęcim i Wadowice. Ponad 2 miliony gości odwiedziło w 2015 roku Tatrzański Park Narodowy, ponad 1,7 miliona – zwiedziło Muzeum Pamięci Auschwitz Birkenau, ponad 1,5 miliona – oglądało Zamek Królewski na Wawelu, a blisko 1,4 miliona – poznało Kopalnię Soli w Wieliczce. Największy wzrost zainteresowania i liczbę gości zaliczyło Muzeum Narodowe w Krakowie – z wizytą do tego muzeum przybyło w 2015 roku ponad 800 tysięcy osób, to blisko 27% więcej niż w roku 2014.

Małopolska zaprasza ponownie!

Turyści, którzy zdecydowali się odwiedzić Małopolskę są zadowoleni i bardzo zadowoleni ze swoich wycieczek. Najlepszym potwierdzeniem tego stanu usatysfakcjonowania są deklaracje dotyczące chęci ponownego odwiedzenia Małopolski (taką chęć deklaruje 97% turystów) oraz woli polecenia odwiedzonych miejsc swoim znajomym i rodzinie (tę wolę deklaruje aż 99% turystów).

Badania przeprowadziło dla urzędu marszałkowskiego konsorcjum firm: Pracownia Analiz Społecznych Ipsylon oraz Pracownia Badawcza Bosq.

Powiązane artykuły