Lubisz alkohol? A wiesz w czym go pić, by smakował lepiej?

Spis treści

Lubisz alkohol? A wiesz w czym go pić, by smakował lepiej?

Wbrew powszechnym opiniom na smak alkoholu wpływa nie tylko sposób w jaki został wyprodukowany, ale również to, w czym go spożywamy. Sprawdź, ile wiesz na ten temat.

Do piwa nie tylko kufel

To prawda. Najwyborniej smakuje piwo serwowane w specjalnym naczyniu o nazwie pokal, którego zadaniem jest podkreślenie klarowności napoju oaz jego barwa. Serwuje się w nich głównie pilznery, lagery oraz koźlaki.

Jak brandy to tylko w pękatym kieliszku

Jego konstrukcja została tak pomyślana, aby trzymając go za czaszę rozgrzewać w dłoni nalany trunek. Dzięki temu lepiej uwalnia się jego aromat i intensywniejszy smak.

Jak szampan to… flet

Oczywiście nie chodzi tu o instrument, a o kieliszek z charakterystycznym zwężeniem ku górze i długiej nóżce. Dzięki temu trunek nie ma szans na ogrzanie się od naszej dłoni, a bąbelki tak szybko z niego nie uciekną.

Wino lubi cienkie szkło

W zależności od gatunku tego alkoholu stosuje się:

  • kieliszki na krótkiej nóżce z dużą czaszą zwężającą się ku górze – wina czerwone;
  • kieliszki z dużą czaszą na bardzo długiej nóżce – burgundy;
  • kieliszki kształtem przypominające kwiat tulipana – wina białe.

Drinki kochają nie tylko szklanki

Otóż to. Tzw. short drinki (przygotowywane z mieszanek różnych alkoholi) smakują najlepiej w…. kieliszkach z szeroką czaszą i niezbyt wysoką nóżką. Długie i proste szklanki przeznaczone są na tzw. long drinki (czyli te klasyczne z kostkami lodu).

Oczywiście możesz podać ulubione trunki w klasycznych naczyniach, czy takich, w których zawsze je pijasz, ale … wykorzystaj wiedzę z artykułu na najbliższej imprezie i sprawdź reakcje gości… 🙂


źródło: Men’s Health 07/2018

Powiązane artykuły