Postęp technologiczny, wszechobecna cyfryzacja, automatyzacja procesów, zaawansowane rozwiązania mobilne oraz bezustanny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że współczesny rynek pracy staje się coraz bardziej elastyczny. Według aktualnych raportów naukowych w najbliższej przyszłości nawet połowa istniejących profesji ulegnie przeobrażeniom, część z nich zupełnie zniknie, a w ich miejscu pojawią się zupełnie nowe zawody i specjalizacje. W związku z tym już dziś warto zastanowić się nad uzupełnieniem dotychczasowego wykształcenia poprzez udział w kursach zawodowych lub szkoleniach.
Kursy zawodowe – definicja
Kurs zawodowy (tzw. kwalifikacyjny kurs zawodowy) to pozaszkolna forma kształcenia ustawicznego skierowana do osób dorosłych, które są zainteresowane zdobyciem nowej wiedzy uzyskiwaniem i uzupełnianiem wiedzy. Program nauczania uwzględnia podstawę programową kształcenia w zawodach w zakresie jednej kwalifikacji. Ukończenie kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie oraz prawo do wykonywania zawodu w zakresie posiadanej kwalifikacji.
Kurs zawodowy – dlaczego warto?
Kursy zawodowe stanowią przede wszystkim szansę na:
- zdobycie nowego zawodu;
- otrzymanie zatrudnienia;
- zmianę pracy;
- awans;
- uzupełnienie dotychczasowego wykształcenia;
- udoskonalenie posiadanych umiejętności
- rozwój kariery zawodowej.
Kursy umożliwiają wymianę doświadczeń z osobami pracującymi w konkretnych branżach, a także nawiązania współpracy. Stanowią doskonałą okazję do przekwalifikowania się i rozwijania własnych zainteresowań.
Jaki kurs zawodowy wybrać?
Najbardziej opłacalne są kursy, które pozwalają na zdobycie konkretnej wiedzy w danej branży oraz specjalistycznych umiejętności. Przy wyborze kursu zawodowego należy uwzględnić między innymi:
- jakimi kursami dysponuje konkretny zakład doskonalenia zawodowego;
- czy zdobyta wiedza i umiejętności zostaną potwierdzone właściwym certyfikatem bądź zaświadczeniem;
- metody szkolenia;
- możliwość uczestniczenia w zajęcia online;
- zgodność z regulacjami prawnymi;
- możliwość otrzymania materiałów szkoleniowych;
- opinie i rekomendacje osób, które ukończyły szkolenie w ostatnim czasie.
Najpopularniejsze kursy zawodowe w 2021 roku
Według aktualnych analiz rynku pracy, pracodawcy oczekują przede wszystkich zdolności komputerowych, umiejętności radzenia sobie w czasie pracy zdalnej, wykorzystania technologii informatycznych i mobilnych. Współczesny pracodawca poszukuje specjalistów zwłaszcza w branży IT, digital marketingu, obsłudze klienta, logistyce oraz księgowości. W związku z tym warto podnosić swoje kompetencje w tych obszarach. W 2021 roku największe zapotrzebowanie jest na takie zawody, jak:
- wykwalifikowani pracownicy fizyczni (mechanicy, spawacze, elektrycy, operatorzy wózków widłowych, monterzy, murarze, stolarze, tokarze, hydraulicy, cieśle, kosmetyczki);
- pracownicy działów IT (programiści i specjaliści IT);
- inżynierowie budowlani;
- zawodowi kierowcy;
- kucharze, cukiernicy;
- przedstawiciele handlowi;
- opieka, fizjoterapia i rehabilitacja;
- lekarze i pielęgniarki.