Bardzo krótka historia waluty

Kantor to miejsce, w którym wymienimy dowolną walutę, również on-line.

Na całym świecie używa się ponad stu różnych walut, ale tylko niektóre waluty robią międzynarodową karierę na światowym rynku. Zapewne większość z nas słyszała o dolarze i euro oraz funcie i franku szwajcarskim. Z tym ostatnim wielu związało się na długie lata biorąc kredyt właśnie we frankach…

 Dolar amerykański

Początki dolarów to czeskie tallary i hiszpańskie pesosHistoria amerykańskiej waluty ma swój początek w… Czechach. W 1519 roku, w kopalni srebra leżącej w Dolinie Joachima – rozpoczęto bicie srebrnych monet. Czeskie monety nazywały się: Joachimstaller, ale nazwę monety często skracano na: „taller”. Gdy w Ameryce Północnej, w angielskich koloniach brakowało monet – zaczęto używać hiszpańskich peso nazywając je „dolarami”. W XVIII wieku amerykański Kongres Kontynentalny swoją narodową srebrną walutę nazwał właśnie dolarem. Świetnie rozpoznawalne zielone, papierowe dolary powstały dopiero w okresie wojny secesyjnej.

Frank szwajcarski

Frank zadebiutował już w XIV wieku we… Francji! Do Szwajcarii frank zawitał razem z Napoleonem i jego podbojami. Franki szwajcarskie bito w zagranicznych mennicach (w Paryżu i Strasbourgu) aż do połowy XIX wieku. Obecnie szwajcarska waluta uznawana jest za jedną z pięciu najważniejszych walut świata i cechującą się stabilnością. Frankowicze mają na ten temat inne zdanie…

Euro

Euro to stosunkowo nowa waluta, która weszła do obiegu w 2002 rokuHistoria Euro to historia najnowsza, która swe początki ma w latach pięćdziesiątych XX wieku. O potrzebie wprowadzenia wspólnej waluty dla całej Europy rozmawiano w związku z dyskusjami toczącymi się na temat stworzenia wspólnoty wuropejskich państw – obecnej Unii Europejskiej. Pierwotnie wspólną walutą miało być ecu, które nawet weszło do użytku, ale tylko na krótki czas (10 lat) i tylko jako jednostka rozrachunkowa. Ecu funkcjonowało od 1979 do 1999 roku, by po dekadzie zostać zastąpionym przez euro. 1 stycznia 2002 roku w obiegu zadebiutowały monety i banknoty euro.

Współcześnie bez większych problemów posługujemy się euro w różnych krajach, a w razie potrzeby – korzystamy z kantorów i wymieniamy do woli. Ciekawym rozwiązaniem, cieszącym się rosnącą popularności jest kantor Alior, czyli internetowy kantory wymiany walut powiązany z jednym z wiodących w tym zakresie banków.

 

 

Odpowiedz