Kosiarka do trawy – jak wybrać?

Kosiarka do trawy powinna odpowiadać naszym potrzebom, czyli przede wszystkim szczególnym uwarunkowaniom ogrodu

Spis treści

Kosiarka do trawy powinna odpowiadać naszym potrzebom, czyli przede wszystkim szczególnym uwarunkowaniom ogrodu

Jesień czai się już za rogiem, a lato jakby się poddało – pada, wieje, a termometry w Polsce pokazują miejscami tylko 10 stopni. Sezon na regularne koszenie trawy ma się więc ku końcowi. To doskonały moment na… zakup kosiarki! W większych marketach i sklepach ogrodniczych właśnie startują wyprzedaże tego typowo letniego asortymentu – można więc upolować wysokiej klasy urządzenie w zdecydowanie atrakcyjniejszej cenie. Potrzebna nam kosiarka do trawy? Oto kilka podpowiedzi jak ją wybrać. 

Zanim wybierzemy się do sklepu – warto poszukać informacji w internecie.  Wybór odpowiedniej kosiarki do trawy dobrze jest poprzedzić szczegółową analizą naszych potrzeb i oczekiwań co do tego urządzenia. Kilka cennych rad znajdziemy np. tutaj: http://www.e-ogrodek.pl/a/wybieramy-kosiarke-do-trawy-19387.html.

Rodzaj zasilania kosiarki

Kosiarki do trawy różnią się między sobą rodzajem zasilania oraz m.in. mocą silnika, szerokością i wysokością koszeniaDo wyboru mamy dwa główne rodzaje urządzeń: kosiarki elektryczne i spalinowe. Pierwsze wymagają podłączenia do prądu – przez cały czas pracy lub naładowania akumulatora. Drugie to kosiarki do trawy spalinowe, czyli wyposażone w silnik działający na benzynę lub olej napędowy. Kosiarki elektryczne są najczęściej tańsze, mniejsze i lżejsze od kosiarek spalinowych, ale również charakteryzują się zdecydowanie mniejszą mocą – sprawdzają się wiec w przypadku niewielkich, przydomowych ogródków, których utrzymanie nie wymaga wielogodzinnego koszenia sporych trawników. Użytkując kosiarkę elektryczną musimy uważać na kabel ją zasilający – jego najechanie i przecięcie mogłoby skutkować poważnymi kłopotami (nie tylko z urządzeniem!). Kosiarka do trawy spalinowa to urządzenie, które poradzi sobie z większymi ogrodami i trawnikami. Jakimi? To już zależy od mocy silnika, szerokości i wysokości koszenia oraz ewentualnych dodatkowych funkcji.

Kosiarka do trawy – szczegóły

Zdecydowaliśmy się na spalinową kosiarkę do trawy? Świetnie! Teraz przyjdzie nam się zmierzyć ze szczegółami tego wyboru:

  • Mulczowanie to funkcja dodatkowa kosiarki, która pozwala na rozdrabnianie trawy - nie trzeba jej wywozić do kompostownika, szybko rozkłada się na trawnikurodzaj silnika – do wyboru mamy silniki dwusuwowe i czterosuwowe; do koszenia przydomowych ogrodów zdecydowanie bardziej poleca się czterosuwy, które mniej szkodliwe dla środowiska i ciszej pracują;
  • moc silnika – do wyboru mamy urządzenia z silnikami o mocy od 4 do 6 KM, to urządzenia wystarczająco mocne, by poradzić sobie z rozmaitymi wzniesieniami i nierównościami naszego ogrodu;
  • szerokość koszenia – ten parametr dobierzmy do długości i szerokości trawnika oraz biorąc pod uwagę sposób zagospodarowania terenu (np. szerokość pasów trawy między rabatami); standardowa szerokość koszenia w urządzeniach przeznaczonych do przydomowych ogródków wynosi 40-50 cm;
  • wysokość koszenia – powinna być regulowana tak, abyśmy mogli wybrać z 3-4  opcji wysokości koszenia;
  • dodatkowe funkcje – kosz na skoszoną trawę jest obecnie raczej standardowym wyposażeniem kosiarki, tą najczęściej używaną z dodatkowych funkcji w kosiarkach jest mulczowanie, czyli  możliwość mechanicznego rozdrabniania skoszonej trawy (nie musimy wówczas wywozić jej do kompostownika – pozostaje na trawie i podlega szybkiemu rozkładowi).

Powiązane artykuły