Kosiarka do trawy – jak wybrać?

Kosiarka do trawy powinna odpowiadać naszym potrzebom, czyli przede wszystkim szczególnym uwarunkowaniom ogrodu

Jesień czai się już za rogiem, a lato jakby się poddało – pada, wieje, a termometry w Polsce pokazują miejscami tylko 10 stopni. Sezon na regularne koszenie trawy ma się więc ku końcowi. To doskonały moment na… zakup kosiarki! W większych marketach i sklepach ogrodniczych właśnie startują wyprzedaże tego typowo letniego asortymentu – można więc upolować wysokiej klasy urządzenie w zdecydowanie atrakcyjniejszej cenie. Potrzebna nam kosiarka do trawy? Oto kilka podpowiedzi jak ją wybrać. 

Zanim wybierzemy się do sklepu – warto poszukać informacji w internecie.  Wybór odpowiedniej kosiarki do trawy dobrze jest poprzedzić szczegółową analizą naszych potrzeb i oczekiwań co do tego urządzenia. Kilka cennych rad znajdziemy np. tutaj: http://www.e-ogrodek.pl/a/wybieramy-kosiarke-do-trawy-19387.html.

Rodzaj zasilania kosiarki

Kosiarki do trawy różnią się między sobą rodzajem zasilania oraz m.in. mocą silnika, szerokością i wysokością koszeniaDo wyboru mamy dwa główne rodzaje urządzeń: kosiarki elektryczne i spalinowe. Pierwsze wymagają podłączenia do prądu – przez cały czas pracy lub naładowania akumulatora. Drugie to kosiarki do trawy spalinowe, czyli wyposażone w silnik działający na benzynę lub olej napędowy. Kosiarki elektryczne są najczęściej tańsze, mniejsze i lżejsze od kosiarek spalinowych, ale również charakteryzują się zdecydowanie mniejszą mocą – sprawdzają się wiec w przypadku niewielkich, przydomowych ogródków, których utrzymanie nie wymaga wielogodzinnego koszenia sporych trawników. Użytkując kosiarkę elektryczną musimy uważać na kabel ją zasilający – jego najechanie i przecięcie mogłoby skutkować poważnymi kłopotami (nie tylko z urządzeniem!). Kosiarka do trawy spalinowa to urządzenie, które poradzi sobie z większymi ogrodami i trawnikami. Jakimi? To już zależy od mocy silnika, szerokości i wysokości koszenia oraz ewentualnych dodatkowych funkcji.

Kosiarka do trawy – szczegóły

Zdecydowaliśmy się na spalinową kosiarkę do trawy? Świetnie! Teraz przyjdzie nam się zmierzyć ze szczegółami tego wyboru:

  • Mulczowanie to funkcja dodatkowa kosiarki, która pozwala na rozdrabnianie trawy - nie trzeba jej wywozić do kompostownika, szybko rozkłada się na trawnikurodzaj silnika – do wyboru mamy silniki dwusuwowe i czterosuwowe; do koszenia przydomowych ogrodów zdecydowanie bardziej poleca się czterosuwy, które mniej szkodliwe dla środowiska i ciszej pracują;
  • moc silnika – do wyboru mamy urządzenia z silnikami o mocy od 4 do 6 KM, to urządzenia wystarczająco mocne, by poradzić sobie z rozmaitymi wzniesieniami i nierównościami naszego ogrodu;
  • szerokość koszenia – ten parametr dobierzmy do długości i szerokości trawnika oraz biorąc pod uwagę sposób zagospodarowania terenu (np. szerokość pasów trawy między rabatami); standardowa szerokość koszenia w urządzeniach przeznaczonych do przydomowych ogródków wynosi 40-50 cm;
  • wysokość koszenia – powinna być regulowana tak, abyśmy mogli wybrać z 3-4  opcji wysokości koszenia;
  • dodatkowe funkcje – kosz na skoszoną trawę jest obecnie raczej standardowym wyposażeniem kosiarki, tą najczęściej używaną z dodatkowych funkcji w kosiarkach jest mulczowanie, czyli  możliwość mechanicznego rozdrabniania skoszonej trawy (nie musimy wówczas wywozić jej do kompostownika – pozostaje na trawie i podlega szybkiemu rozkładowi).

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *