Kosiarka na miarę potrzeb

Wybór kosiarki w dużej mierze zależy od wielkości naszego trawnika

Spis treści

Wybór kosiarki w dużej mierze zależy od wielkości naszego trawnika

Sezon koszenia trawy rozpoczął się na dobre. Oferta kosiarek dostępnych w marketach budowlanych i sklepach ogrodniczych może przerastać zielonych laików. Kosiarki różnią się między sobą cenami i funkcjonalnością – decydując musimy wybrać konkretny rodzaj i model, sprawdzić parametry techniczne i skontrolować dodatkowe wyposażenie. Dla tych, którzy dopiero przed sobą mają pierwsze koszenie, chcą kupić odpowiedni sprzęt i nie wiedzą jak się do tego zabrać – kosiarkowe ABC.

Podkaszarka

Podkaszarka to rozwiązanie dla miejsc trudno dostępnych dla zwykłej kosiarkiPodkaszarki mogą być elektryczne lub spalinowe. Pierwsze zalecane są do koszenia niewielkich trawników (pod warunkiem, że nie zależy nam na idealnie równym efekcie) oraz kęp trawy i innych niepożądanych roślin w miejscach trudno dostępnych: między krzewami lub drzewami, przy płocie lub krawężniku, przy ścianach domu lub budynków gospodarczych – czyli wszędzie tam, gdzie ciężko byłoby manewrować dużą kosiarką na kółkach. Podkaszarki elektryczne wymagają gniazdka i kabla. Na większych parcelach,  gdzie odległości od domu, ogrodzenia i garażu są większe (rozwijanie kabla byłoby uciążliwe) – sprawdzą się wydajniejsze i mocniejsze podkaszarki spalinowe.

Kosiarki bębnowe

W tym modelu ostrza osadzone są na obrotowym bębnie. Kosiarka tego rodzaju idealnie sprawdza się w utrzymaniu trawników dekoracyjnych, na bardzo równych powierzchniach, na których trawa koszona jest często i regularnie na wysokość około 2-3 cm.

Kosiarki rotacyjne

Porządna kosiarka pomoże nam zadbać o piękny wygląd trawnika Mechanizm kosiarek rotacyjnych to płaskie noże obracające się wokół pionowej osi urządzenia. Nadają się do większości trawników, również tych założonych na nierównych terenach. Radzą sobie z niską i wysoką (czyli rzadziej koszoną) trawą. Kosiarki rotacyjne są najpopularniejszymi urządzeniami stosowanymi przez większość amatorów przydomowych lub działkowych trawników. W zależności od indywidualnych potrzeb (wielkości trawnika) oraz możliwości finansowych – możemy zdecydować się na droższą wersję spalinową lub elektryczną.

Pamiętajmy, że nasza kosiarka będzie wymagała odpowiedniej konserwacji, mycia, wymieniania oleju (w modelach, w których jest to konieczne) oraz ostrzeniu noży.

Powiązane artykuły