Koniec sezonu? Zabezpiecz kosiarkę na zimę!

Odpowiednia konserwacja pozwoli nam bezawaryjnie korzystać z kosiarki przez długie lata - warto o tym pamiętać

Spis treści

Odpowiednia konserwacja pozwoli nam bezawaryjnie korzystać z kosiarki przez długie lata - warto o tym pamiętać

Kosiarki to urządzenia mechaniczne, których użytkowanie wymaga przestrzegania wytycznych zawartych w instrukcji oraz stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Aby kosiarka służyła nam jak najdłużej i bezawaryjnie – konieczne jest jej właściwa konserwacja, w ramach której powinniśmy zadbać o ogólną czystość urządzenia, naostrzyć lub wymienić noże do kosiarek, wymienić płyny… Jakie czynności należy przeprowadzić prze sezonem zimowym, w którym kosiarka będzie odpoczywać? 

Ostatnie koszenie trawy już za nami? Raczej tak! A zatem najwyższy czas przygotować kosiarkę na zimę. Zanim schowamy ją w bezpieczne miejsce, w którym będzie mogła zregenerować siły przed wiosną – warto odhaczyć wszystkie punkty z poniższej listy. Dzięki temu za 4-5 miesięcy będziemy mogli po prostu wyciągnąć ją z narzędziowni lub garażu i skosić pierwszą w 2017 roku trawkę.

Do dzieła!

  1. Czyszczenie ogólne kosiarki to pierwszy i podstawowy krok. Czyszczenie najlepiej przeprowadzać przy użyciu sprężonego powietrza lub szczotekOgólne czyszczenie kosiarki.Urządzenie można wyczyścić za pomocą szczotki lub sprężonego powietrza (ale nie myjek ciśnieniowych, bo mocny stumień wody może spowodować uszkodzenia w obrębie ważnych elementów lub zespołów elementów kosiarki. Pozostałości trawy usuwamy nie tylko ze spodu kosiarki, ale również z różnego rodzaju szczelin, okolic wlewu paliwa i oleju, uszczelek…
  2. Czyszczenie filtra powietrza. Filtr należy wyjąć z kosiarki, a następnie oczyścić po prostu postukując o jakąś twardą powierzchnię.
  3. Sprawdzenie i ewentualne oczyszczenie świecy zapłonowej.
  4. Wymiana oleju. Olej najlepiej odpompowywać przy pustym baku i zimnym silniku. Ilość i rodzaj oleju zależą oczywiście od konkretnego modelu kosiarki, a potrzebne informacje znajdują się w instrukcji urządzenia. Przyjmuje się, że olej w kosiarkach najlepiej wymieniać co 25 godzin pracy – najczęściej robimy to raz na sezon.
  5. Metalowe noże do kosiarek należy ostrzyć szlifierkąCzyścimy noże do kosiarek. W czyszczeniu noży sprawdzą się: szczotki i sprężone powietrze, ale zespół tnący można równie czyścić wodą z węża (chyba że w instrukcji konkretnego urządzenia są zawarte informacje zakazujące użycia wody!). Najnowsze modele niektórych kosiarek wyposażone są w bardzo wygodne podłączenie węża ogrodowego – wystarczy w odpowiednim miejscu podpiać szlauch, odkręcić wodę i włączyć kosiarkę (na określony w instrukcji czas). Po pracowitym sezonie noże do kosiarek wymagają ostrzenia (wykonujemy je za pomocą szlifierki) oraz sprawdzenia poziomu ich wyważenia (czy obie połowy noża ważą tyle samo), a po przepracowaniu kilku – noże do kosiarek najlepiej po prostu wymienić (bogatą ofertę noży na wymianę znajdziemy np. TUTAJ).

Gotowe? Kosiarka może odpocząć, a z narzędziowni czas wyciągnąć łopatę do odśnieżania!

Powiązane artykuły