Koń czystej krwi arabskiej – część I

Koń arabski to najładniejszy przedstawiciel gatunku i doskonały towarzysz człowieka

Spis treści

Koń arabski to najładniejszy przedstawiciel gatunku i doskonały towarzysz człowieka

Są tu jacyś miłośnicy koni? Koń czystej krwi arabskiej jest ponoć uważany za najładniejszego przedstawiciela swojego gatunku. Mówi się również, że to jeden z trzech najpiękniejszych obrazów świata (obok okrętu pod pełnymi żaglami i kobiety w tańcu). Jaka jest historia tej rasy? Gdzie hodowane są konie arabskie, jakie cechy je charakteryzują i ile może kosztować taki koń?

Koń arabski – pochodzenie i hodowla

Konie arabskie są bardzo mocne, dlatego wykorzystywane są na wiele sposobów, m.in. jako konie bojowe i pokazowePierwsze wzmianki o hodowli tych niezwykłych zwierząt pochodzą sprzed ponad 2,5 tysięcy lat, co czyni z nich najstarszą rasę koni hodowanych przez człowieka. Nazwa koni ma oczywiście związek z obszarem, z którego się wywodzą – po raz pierwszy pojawiły się właśnie na Półwyspie Arabskim. Ponadto znana jest legenda, wg której konie arabskie wywodzą się od pięciu klaczy samego Mahometa – tych najbardziej usłuchanych, które Mahomet szczególnie sobie ukochał.

W Polsce konie hodowane są od XVIII wieku. Hodowle zostały jednak zdziesiątkowane podczas I i II wojny – konie były wówczas rozkradane i wywożone z Polski, zarówno przez Rosjan, jak i wojska alianckie. Po II wojnie światowej udało się odzyskać i ocalić niewielką część arabów, które następnie umieszczono w jednej z najbardziej znanych stadnin w Polsce, w Janowie Podlaskim. Od lat 70. XX wieku Polska uznawana jest za światową potęgę w hodowli koni czystej krwi arabskiej.

Jak są wykorzystywane konie arabskie?

Koń arabski to koń pięknie i proporcjonalnie zbudowany, dlatego często jest fotografowanyKonie arabskie to rasa bardzo silna, szybka i wytrwała, dlatego była i jest używana na wiele różnych sposobów. Koń arabski spełnia się zarówno jako towarzysz człowieka, jego pomocnik w pracy na roli (i nie tylko) oraz koń wystawowy. W dawnych czasach konie arabskie wspierały ludzi podczas wojennych bitew jako konie bojowe (wojacy jeździli na nich wierzchem, konie były również zaprzęgane do rydwanów).

Koń arabski to zwierzę bardzo inteligentne, które szybko i chętnie się uczy. Jest również bardzo żywiołowy, co bywa uznawane za wadę tej rasy. Ponad wszystko jednak to koń o nieprzeciętnej urodzie, która doceniana jest przez hodowców i nie tylko. Za konia arabskiego można zapłacić od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy. Rekordową sumę 1 mln 400 tyś euro zapłacono w czasie aukcji w Janowie Podlaskim, w 2015 roku za Pipetę (klacz tej rasy).

Powiązane artykuły