Klimatyzacja do mieszkania w bloku – czy warto?

klimatyzacja w mieszkaniu

Spis treści

Klimatyzacja to sposób na chwilę ulgi od męczącego upału. Czy jednak tylko do tego służą te urządzenia? Okazuje się, że nie. Sama funkcjonalność to jeszcze nie wszystko. Co trzeba wiedzieć o montażu klimatyzacji w mieszkaniu?

Jakie są korzyści z montażu klimatyzacji w mieszkaniu?

Aby klimatyzacja działała prawidłowo, nie obejdzie się bez pomocy fachowców. Mieszkańców województwa śląskiego zainteresuje montaż klimatyzacji do mieszkania w Katowicach. W natłoku firm niełatwo wybrać tą właściwą. Wśród konkurencji wyróżnia Waso Klim, w której ofercie znajdują się również pompy ciepła, wentylatory i rekuperatory.

W wielu państwach, szczególnie w ciepłych rejonach świata, klimatyzacja to obowiązkowy element wyposażenia każdego mieszkania i domu. Coraz częściej taki system instaluje się w Polsce. Nic dziwnego, ponieważ możliwość schłodzenia pomieszczenia jest nie do przecenienia.

Klimatyzator przydaje się też do wywiewania kurzu i pyłu z mieszkania. W takich cząsteczkach kryją się czasem groźne drobnoustroje. Na skutki ich obecności narażeni są m.in. alergicy. Zaletą klimatyzacji jest także możliwość regulacji wilgotności powietrza.

Na co patrzeć przy wyborze danego klimatyzatora?

Możliwości, jakie zapewnia klimatyzacja, powinny iść w parze z niskimi kosztami eksploatacji. W innym wypadku urządzenie będzie używane rzadko, a jego instalacja stanie się niepotrzebnym wydatkiem. Dlatego właśnie warto sprawdzić klasę energetyczną sprzętu.

Klimatyzatory oznaczane są w ten sam sposób, co sprzęty AGD. Warto przy tym pamiętać, że istnieją dwa oficjalne sposoby ich przyporządkowywania do danej grupy. Starszy system obowiązywał do 2021 roku. Najwyższą klasą energetyczną była do tego momentu A+++. Niski pobór energii zapewniają też sprzęty należące do kategorii A++ oraz A+. Najmniej opłacalne klimatyzatory mają oznaczenie D.

Obecne oznaczenia klas energetycznych są czytelniejsze. Najbardziej efektywne są klimatyzatory, którym nadano kategorię A. Największe zużycie energii elektrycznej wykazują urządzenia, którym przyznano oznaczenie G.

Powiązane artykuły