Kierowco, sprawdź czy nie popełniasz tych błędów i uniknij mandatu!

Spis treści

Nikt nie lubi, gdy jego portfel świeci pustką, zwłaszcza jeśli sam dopuścił do jego ogołocenia. U kierowców najczęstszym powodem do takiej nieoczekiwanej utraty gotówki są mandaty. Oto lista wykroczeń, które mogą nas kosztować i to wcale nie mało.

Mandaty i ich wysokość

Nie tylko za przekroczenie dopuszczalnej prędkości drogówka ma prawo wlepić nam mandat. W ten sam sposób możemy zostać ukarani za drobne niedopatrzenia, jak chociażby w następujących sytuacjach, czyli gdy:

  • nie ustąpimy miejsca nadjeżdżającemu tramwajowi – 250zł;
  • mamy bardzo niezdrową i ryzykowną skłonność do rozmowy przez telefon w trakcie jazdy – 200zł;
  • na drodze zajmiemy więcej niż jeden pas ruchu – 150zł;
  • odpuścimy sobie korzystanie z pasów bezpieczeństwa – 100zł.

Prócz tych oczywistych wykroczeń, są i te, z których możemy sobie nawet nie zdawać sprawy. Na przykład mandat i to w wysokości nawet 500zł, dostaniemy jeśli w naszym aucie zawita zbyt duża liczba gadżetów czy maskotek nawet tych o wartości sentymentalnej, a policja uzna, że rozpraszają one naszą uwagę lub ograniczają widoczność czy blokują dostęp do przełączników i przycisków funkcjonalnych. Mandatem w wysokości 200zł może skończyć się również nasza… zbyt wolna jazda, zwłaszcza, że zagraża ona pozostałym uczestnikom ruchu.

Jak widzimy o mandat wcale nie tak trudno. Pamiętajmy więc, by nie popełniać wymienionych błędów. W ten sposób nie tylko nie stracimy pieniędzy, ale również nie będziemy stanowić zagrożenia dla innych podróżujących. Oni – tak samo, jak my – chcą dotrzeć do domu bezpiecznie i bez żadnych dodatkowych sensacji.

…. a już w następnym wpisie podpowiemy, jak wygląda aktualny taryfikator punktów karnych.

Powiązane artykuły