Kiedy udać się z dzieckiem do laryngologa?

wizyta u laryngologa z dzieckiem

Spis treści

Otolaryngolog, znany również jako laryngolog, to lekarz przeszkolony w zakresie diagnozowania i leczenia szerokiego zakresu schorzeń wpływających obszary uszu, nosa i gardła. Skąd wiadomo, że nadszedł czas, aby zabrać dziecko do otolaryngologa? Oto kilka typowych oznak i symptomów wskazujących, że może być to konieczne!

Trwałe infekcje ucha

Infekcje ucha są częste u małych dzieci, ale jeśli Twoje dziecko doświadcza częstych lub przewlekłych infekcji, nadszedł czas na wizytę u laryngologa. Trwałe infekcje ucha mogą prowadzić do utraty słuchu i innych powikłań, jeśli nie są odpowiednio leczone.

Symptomy infekcji uszu to:

  • Częsty ból lub dyskomfort ucha,
  • Problemy ze słyszeniem lub reagowaniem na dźwięki,
  • Wypływanie płynu z ucha,
  • Problemy z równowagą.

Utrata słuchu

Słuch ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mowy i języka u dzieci. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie reaguje na dźwięki, często prosi o powtórzenie lub ma trudności z podążaniem za rozmową, konieczna jest wizyta u otolaryngologa. Utrata słuchu może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym infekcjami ucha, gromadzeniem się płynów lub wadami wrodzonymi.

Przewlekły ból gardła lub zapalenie migdałków

Jeśli u dziecka występuje nawracający ból gardła lub zapalenie migdałków, może to być oznaką poważniejszego schorzenia.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę, to:

  • Silny ból gardła,
  • Trudności z połykaniem,
  • Opuchnięte, czerwone migdałki z białymi plamami lub bez,
  • Nieświeży oddech

Przewlekłe zapalenie migdałków może wpływać na zdolność dziecka do jedzenia, snu i wykonywania codziennych czynności. Wtedy laryngolog dziecięcy Piaseczno – https://otolitum.pl/ może określić, czy konieczne jest usunięcie migdałków.

Bezdech senny i chrapanie

Głośne chrapanie i bezdech senny (przerwy w oddychaniu podczas snu) u dzieci mogą być oznakami powiększonych migdałków. Objawy te mogą zakłócać sen i prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia, problemów z zachowaniem i trudności w nauce. Otolaryngolog może zdiagnozować i leczyć te problemy, aby poprawić jakość snu i stan zdrowia dziecka.

Zatkany nos i problemy z zatokami

Przewlekły nieżyt nosa i infekcje zatok mogą znacząco wpłynąć na jakość życia dziecka. Jeśli u Twojego dziecka utrzymuje się długotrwała niedrożność nosa, ból twarzy lub częste infekcje zatok, być może nadszedł czas na wizytę u laryngologa. Problemy z zatokami mogą być spowodowane alergiami, infekcjami lub problemami anatomicznymi, takimi jak skrzywiona przegroda.

Częste krwawienia z nosa

Chociaż sporadyczne krwawienia z nosa są częste u dzieci, ciężkie krwawienia mogą wymagać pomocy lekarskiej. Otolaryngolog może określić, czy istnieją przyczyny leżące u podstaw, takie jak uraz nosa, suchość powietrza, alergie lub nieprawidłowości, którymi należy się zająć.

Powiązane artykuły