Jakie trawy ozdobne nadają się na balkon?

trawy ozdobne na balkon

Spis treści

Dlaczego warto wybrać trawy ozdobne do uprawy na balkonach i tarasach? Ponieważ dobrze znoszą upały i bezpośrednią ekspozycję na promienie słoneczne. Malowniczo falują na wietrze i pięknie kwitną. Świetnie prezentują się przez cały rok, nawet zimą. Podpowiadamy, jak wybrać trawy ozdobne na balkon i jak przygotować pojemniki do ich uprawy.

Kluczową kwestią przy balkonowej uprawie roślin jest wybór odpowiedniego pojemnika. Ekspert z internetowego centrum ogrodniczego Ogród Śląski doradza, w czym posadzić trawę ozdobną:

Pojemnik może być ceramiczny, wykonany z tworzywa sztucznego, drewna, blachy ocynkowanej lub aluminium. Wybór materiału i formy donicy to kwestia indywidualnych upodobań estetycznych. Znacznie ważniejsza jest odpowiednia pojemność i skład podłoża. Im donica jest większa, tym łatwiej jest zapewnić trawom odpowiednią wilgotność i zapas składników odżywczych. Na dno pojemnika należy wsypać kilkucentymetrową warstwę drenażu – żwiru, drobnych kamieni lub keramzytu. Ziemia do uprawy traw powinna być żyzna i łatwo przepuszczalna. Najwygodniej jest użyć specjalnych podłoży uniwersalnych.

Trawy wymagają stanowisk dobrze nasłonecznionych. Jeżeli miejsce jest zacienione, wybierz turzyce, które nie wymagają bezpośredniego działania światła słonecznego. Podlewaj je regularnie, lecz oszczędnie, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Jeżeli chcesz zapewnić roślinom dobre warunki do wzrostu, zaplanuj nawożenie przynajmniej raz w sezonie. Wymaganym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też wiosenne ścinanie suchych kęp.

Jakie gatunki traw wybrać na balkon?

Dobór roślin do uprawy w donicach zależy od wielkości dostępnej przestrzeni. Im więcej miejsca, tym wyższe trawy ozdobne na balkon możesz posadzić. Proponujemy cztery efektowne i łatwe w uprawie gatunki:

  • imperata cylindrica Red Baron – dorasta do 50 cm, wymaga słonecznych stanowisk, jest mrozoodporna, a jej czerwone liście wyglądają jesienią jak płomienie;
  • wydmuchrzyca piaskowa – wysoka na 60-80 cm, całkowicie mrozoodporna, preferuje gleby ubogie w składniki odżywcze (do ziemi warto dodać piasku lub zastosować specjalne podłoże do kaktusów), dobrze znosi susze, ma piękne kwiatostany i srebrno-niebieskie liście: na wilgotnych stanowiskach niebieskawy odcień przechodzi w zieleń;
  • miscanthus sinensis Morning Light – tworzy bardzo zwarte, imponująco wysokie (130-200 cm) kępy, które wspaniale prezentują się na dużych tarasach;’
  • kostrzewa sina – piękna i wytrzymała trawa, jej kwiatostany wyrastają powyżej regularnej kępy niebieskawych źdźbeł, jest mrozoodporna, preferuje stanowiska słoneczne, ale rośnie dobrze także w miejscach cienistych, zależnie od odmiany dorasta 20-40 cm.

Większość traw ozdobnych nadaje się do uprawy na balkonach i tarasach. Przy wyborze kieruj się odpornością na mróz, niedobory wody i silne nasłonecznienie. Dzięki temu ograniczysz zabiegi pielęgnacyjne do absolutnego minimum, a rośliny będą miały estetyczny wygląd.

Powiązane artykuły