Jakie są skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

jak wyjsc ze spirali dlugow

Spis treści

Popadasz w spiralę długów, z której nie możesz się wydostać? Problemy finansowe i utrata kontroli nad swoimi zobowiązaniami mogą spotkać każdego. Czasami nawet jedna nietrafiona decyzja lub nieszczęśliwy wypadek mogą zrujnować Twoją sytuację finansową. Co w takim przypadku? Ostatecznym rozwiązaniem na wyjście z długów jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sprawdź, z czym się ona wiąże.

Czym jest upadłość konsumencka i co ona oznacza?

Wydawać by się mogło, że bankructwo może spotkać wyłącznie firmy. Jednak od 2009 roku polskie prawo przewiduje ogłoszenie upadłości również w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalność gospodarczej. Upadłość konsumencka polega na częściowej redukcji lub całkowitym umorzeniu zobowiązań danej osoby wobec wierzycieli.

Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze spłatą długów i chcą uniknąć często drastycznej egzekucji długów przez komornika. Po zakończeniu postępowania upadłościowego możesz zacząć swoje życie od nowa bez martwienia się o spłatę zobowiązań.

Rozważasz ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Musisz liczyć się z tym, że Twój dotychczasowy majątek zostanie przejęty i spieniężony przez syndyka. Od tej pory to on będzie zarządzał finansami. W rękach dłużnika pozostaną jedynie rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania i pracy.

W ten sposób możesz jednak wstrzymać naliczanie odsetek od wierzycieli, które z każdym miesiącem byłyby coraz bardziej bolesne. Kosztem pewnych ograniczeń w prawach konsumenta i utratą kontroli nad swoim majątkiem masz realną szansę na wyjście ze spirali długów.

Kto i jak może ogłosić upadłość konsumencką?

Wyrzucili Cię z pracy? Dotknęła Cię ciężka choroba? A może podjąłeś nietrafioną inwestycję. Niezależnie od przyczyny, jeśli grozi Ci niewypłacalność, możesz zdecydować się na upadłość konsumencką. Warto dodać, że jest ona skierowana wyłącznie do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na oficjalnej stronie Waryn Doradztwo.

W celu ogłoszenia upadłości konsumenckiej należy złożyć wniosek w sądzie upadłościowym właściwym dla miejsca zamieszkania dłużnika. W takim dokumencie muszą znaleźć się szczegółowe informacje na temat sytuacji materialnej oraz zaciągniętych zobowiązań.

Powiązane artykuły