Jakie są nowoczesne zabiegi fizjoterapeutyczne?

fizjoterapia

Spis treści

Urazy mogą przydarzyć się każdemu, nie tylko tym, którzy regularnie uprawiają jakąś aktywność fizyczną. Wywołują je też takie czynniki jak długotrwałe siedzenie. Ważne, abyśmy szybko reagowali i zdecydowali się na zabiegi fizjoterapeutyczne, które wykorzystują zjawiska fizyczne, a nas w szybkim tempie przywracają do formy.

Kiedy wykorzystuje się zabiegi fizjoterapeutyczne?

W dzisiejszych czasach większość osób korzysta z dobrodziejstwa, jakim jest fizjoterapia. Wykorzystuje ona zjawiska fizyczne takie jak światło, prąd elektryczny, ultradźwięki, magnetyzm oraz niskie temperatury. Coś takiego ma za zadanie pobudzać procesy biologiczne w tkankach. Nadrzędnym celem wykorzystywania zjawisk fizycznych jest pozbycie się bólu, obrzęku czy stanów zapalnych.

Zazwyczaj fizjoterapia wykorzystana jest podczas choroby, kiedy objawy są mocno nasilone. Zabiegi fizjoterapeutyczne w Białymstoku to prawdziwe błogosławieństwo na tego rodzaju dolegliwości. Takie zabiegi stosuje się różnie w zależności od stanu chorego, przyczyny dolegliwości oraz okresu choroby.

Jakie są rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych?

Najpowszechniejsze rodzaje fizjoterapii to laseroterapia, krioterapia, magnetoterapia terapia falą uderzeniową oraz elektrodźwięki. Poza tym wykorzystuje się też leczenie przy pomocy prądów, czyli elektrostymulację, diadynamik i jonoforezę. Laseroterapia to najskuteczniejszy zabieg przeciwzapalny. Stosuje się ją najczęściej przy nerwobólach, mięśniobólach i skręceniach. Chore miejsca są naświetlane sondą lub laserem-skanem. Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje obronne organizmu na działanie bardzo niskich temperatur. Ta metoda oddziałuje na układ hormonalny i odpornościowy, zmniejszając napięcie mięśni, a do tego działa przeciwzapalnie.

Magnetoterapia pomaga na usprawnienie tkanki, działa przeciwzapalnie i łagodzi ból. Ten zabieg przyda się w chorobach skóry, nadciśnieniach tętniczych czy przy chorobach kobiecych. Stymulacja elektromagnetyczna leczy te części ciała, które są nieosiągalne dla innych metod. Stosuje się ją zazwyczaj przy silnych bólach kręgosłupa, bólu prostaty czy nietrzymaniu moczu. Terapia falą uderzeniową stosowana jest do bólu związanego z układem ruchu. Zabiegi fizjoterapeutyczne w Białymstoku działają na każdą część ciała i każdy problem, dlatego warto z ich skorzystać.

Powiązane artykuły