Jak zostać higienistką stomatologiczną?

higienistka

Spis treści

higienistkaHigienistka stomatologiczną jest osobą, która nie tylko asystuje dentyście w prowadzeniu zabiegów, ale również w określonym zakresie może wykonywać je samodzielnie. Jak zostać higienistką stomatologiczną? Gdzie można szukać zatrudnienia w tym zawodzie?

Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Jeżeli marzysz o tym, aby pracować w branży medycznej, a także interesujesz się stomatologią, zawód higienistki stomatologicznej może być dla Ciebie doskonałym wyborem. Czym dokładnie zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Przede wszystkim higienistka stomatologiczna ma prawo do wykonywania określonych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Zajmuje się ona między innymi:

  • Prowadzeniem kontroli stomatologicznych,

  • Higienizacją zębów – wykonywaniem skalingu, piaskowania,

  • Ochroną zębów – prowadzeniem lakierowania, lakowania zębów,

  • Prowadzeniem instruktażu mycia zębów,

  • Wykonywaniem wycisków.

Dodatkowo asystentka stomatologiczna może zajmować się asystowaniem dentyście, na przykład może przygotować jego stanowisko pracy, przygotowaniem odpowiednich leków, narzędzi, urządzeń, obsługą urządzeń stomatologicznych, dbaniem o czystość na stanowisku i w gabinecie czy prowadzeniem dokumentacji pacjentów.

Warto zatem pamiętać, że higienistka stomatologiczna nie jest tym samym zawodem, co asystentka stomatologiczna. Higienistka ma szersze uprawnienia od asystentki, co przekłada się również na możliwości jej zatrudnienia oraz na wysokość pensji.

Higienistka stomatologiczna – jak nią zostać?

Aby zostać higienistką stomatologiczną, można skorzystać z kilku dróg zdobycia odpowiedniej edukacji oraz uprawnień do wykonywania tego zawodu.

Przede wszystkim można aplikować na studia w kierunku higieny stomatologicznej. Jest to kierunek studiów 3-letnich, który prowadzony jest na uniwersytetach medycznych.

Druga opcja to skorzystanie ze szkoły policealnej, która pozwala również na uzyskanie odpowiednich na tym stanowisku uprawnień. Czas nauki to 2 lata.

Gdy interesuje Cię zawód jak higienistka stomatologiczna Kraków Centrum Kształcenia Faber jest miejscem, w którym można podjąć edukację w tym zakresie.

Gdzie szukać zatrudnienia jako higienistka stomatologiczna?

Higienistka stomatologiczna może podjąć zatrudnienie w różnych gabinetach stomatologicznych, w klinikach, w przychodniach czy w szpitalach oraz w pozostałych placówkach medycznych. Pracy można poszukiwać zarówno w placówkach prywatnych, jak i państwowych.

Osoby z zawodem higienistki stomatologicznej mogą także zdecydować się na wyjazd za granicę. Główną motywacją do emigracji jest głównie lepsza płaca w innych krajach.

Powiązane artykuły