Samochód należy zezłomować w legalnie działającej stacji demontażu pojazdów, a listę auto-złomów można znaleźć na stronie urzędu wojewódzkiego. Po zezłomowaniu powinno się otrzymać dokumenty, które upoważniają do wyrejestrowania samochodu. Przed udaniem się na stację demontażu, należy przygotować komplet dokumentów potrzebnych do zezłomowania.

Lista dokumentów potrzebnych do zezłomowania pojazdu

Na początek należy przygotować wszystkie niezbędne do zezłomowania samochodu dokumenty. Są to:

Dodatkowe dokumenty to wpis do ewidencji działalności, który jest niezbędny, jeśli auto zarejestrowane jest na firmę oraz upoważnienie od właściciela, jeśli auto złomuje pełnomocnik. W sytuacji, gdy pojazd ma kilku właścicieli, wymagana jest pisemna ich zgoda na zezłomowanie. Jeśli któryś z dokumentów został skradziony lub zatrzymany to trzeba przedstawić zaświadczenie z Policji bądź Wydziału Komunikacji.

Złomowanie samochodu krok po kroku

Następny krok to wybór stacji demontażu – punkt musi mieć pozwolenia na działalność od Marszałka Województwa. Jeśli auto jest niesprawne, to warto wybrać stację dysponującą lawetą, na przykład Autozłom w Krakowie. Cena skupu jest różna dla różnych punktów i często zależy od lokalizacji, dlatego warto poświęcić chwilę na porównanie stawek. Liczy się nie tylko cena za kilogram, ale także wysokość opłaty za każdy brakujący kilogram stosunku do masy całkowitej wpisanej w dowodzie.

Pracownik stacji demontażu powinien wystawić zaświadczenie o przyjęciu auta oraz unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych. Z otrzymanymi dokumentami w ciągu maksymalnie 30 dni należy zgłosić się do urzędu w celu wyrejestrowania. Należy także skontaktować się z towarzyszem ubezpieczeniowym i złożyć wniosek o zwrot składki.

Jakie samochody się złomuje?

Niekiedy złomowanie samochodów jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli auto wymaga ciągłych napraw i jest drogie w eksploatacji. Złomuje się zazwyczaj samochody, których naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna oraz wysłużone pojazdy z widocznymi defektami w postaci rdzy. Wyeksploatowany samochód może nie przejść przeglądu i stanowi realne zagrożeniem dla pozostałych użytkowników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz