Jak wybierać baterie i odpowiednio ich używać

baterie

Spis treści

baterie

W czasach koronawirusa zaczęliśmy spędzać w domu znacznie więcej czasu. Stał on się dla nas miejscem pracy i zabawy z dziećmi, a restauracją serwującą najpyszniejsze naleśniki została nasza własna kuchnia. Czas wakacji również był nieco inny niż zwykle, a za chwilę powrót do szkół w tej nowej rzeczywistości. Podejmowane przez nas działania wymagają wielu sprzętów – oraz jeszcze większej mocy baterii. Jak więc w pełni je wykorzystać? Panasonic z przyjemnością pomaga odpowiedzieć na to pytanie, oferując porady oparte o ponad stuletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Jak prawidłowo korzystać z baterii

1. Jeżeli urządzenie wymaga dwóch lub więcej baterii, należy zawsze używać tego samego typu. Nie łącz starych baterii z nowymi, a gdy tylko to możliwe, wykorzystuj baterie pochodzące z tego samego opakowania (z tą samą datą ważności). Nigdy nie mieszaj baterii różnych marek w jednym urządzeniu, ponieważ mają one różny skład i różny poziom mocy. Mieszanie baterii może spowodować wadliwe działanie urządzenia i doprowadzić do wycieku baterii, a tego z całą pewnością chcemy uniknąć, prawda?

2. Z bateriami obchodzimy się ostrożnieChoć baterie Panasonic są trwałe, nie należy ich zarysowywać, rzucać, upuszczać ani narażać na działanie ciepła. Nie próbuj ich rozmontowywać; w ten sposób możesz zrobić sobie poważną krzywdę i zanieczyścić środowisko.

3. Trzy podstawowe zasady przechowywania baterii

  • wysoko i w bezpiecznym miejscuprzechowuj baterie z dala od dzieci oraz od miejsca wystawionego na bezpośrednie działanie słońca.
  • w miejscu suchym: z dala od wilgoci.
  • w pojemniku z nieprzewodzącego materiału: z dala od biżuterii oraz innych metalowych przedmiotów.

Jeżeli baterie są przechowywane we właściwy sposób, zwykle zachowują swoją moc. Jeżeli przez dłuższy czas nie będziemy korzystać z danego urządzenia (np. w zimie), należy wyjąć z niego baterie. Większość urządzeń dokonuje okresowych „kontroli”, aby sprawdzić, czy sprzęt nadal działa prawidłowo. Wymagają one niewielkich ilości energii – jeżeli występują zbyt często, może dojść do wycieku baterii.

4. Wybierz baterie pasujące do urządzenia. Jeśli urządzenie wymaga baterii AA, należy korzystać wyłącznie z ogniw tego typu. Mniejsze po prostu nie będą działać. Można oczywiście wykorzystać adapter, aby zmienić mniejsze baterie (rozmiar A) na C lub D.

Wybór odpowiedniej baterii nie sprowadza się jednak tylko do rozmiaru. Do zastosowań wysoko- i niskoenergetycznych, do wielokrotnego ładowania, do zabawek, urządzeń domowych czy do profesjonalnego sprzętu fotograficznego – Panasonic ma w ofercie odpowiednie baterie do wszystkiego.

Jak prawidłowo wybrać baterie

1. Więcej czasu na zabawę

Niemal co piąta dziecięca zabawka wymaga zasilania bateriami. Dostępny dziś asortyment jest szerszy, a zabawki bardziej zaawansowane niż kiedykolwiek – dzieci bawią się krótkofalówkami, robotami i innymi urządzeniami na baterie. I dzieje się tak nie bez powodu: takie zabawki wspomagają uczenie się i rozwój m.in. poprzez ćwiczenia zręcznościowe, trening mówienia i rozwijanie wyobraźni.

Wyciek baterii. Tylko nie to, prawda? Aby radość z zabawy mogła trwać jak najdłużej, należy wybierać baterie o długiej żywotności, odpowiednie do urządzeń zużywających średnie i duże ilości energii, na przykład akumulatory Panasonic EVOLTA.

2. Pad, który nie pada

Nowe bezprzewodowe gamepady wznoszą doznania graczy na zupełnie nowy poziom. W końcu ważna jest nie tylko moc postaci, ale i graczy, którzy się w nie wcielają!

Energooszczędny design (jak na przykład w serii Xbox One) pozwala na granie całymi tygodniami bez konieczności wymiany baterii. W końcu jednak trzeba będzie je wymienić, dlatego lepiej zdecydować się na baterie wielokrotnego ładowania, aby zminimalizować ryzyko nieoczekiwanego zakończenia gry. Baterie wielokrotnego ładowania eneloop mogą być ładowane częściej, co na dłuższą metę czyni je bardziej opłacalnymi.

3. W poszukiwaniu perfekcyjnego zdjęcia

Praca w plenerze czy w studio? Dla fotografów czas to pieniądz, a pieniądz to profesjonalny sprzęt (aparaty i lampy błyskowe). W stworzeniu idealnej fotografii rolę odgrywa wiele czynników. Oprócz fenomenalnego modela czy modelki, odpowiedniego sprzętu oraz idealnego miejsca ważny jest także wybór baterii. Ten jednak jest prosty: potrzeba długożywotnych baterii odpowiednich do wysokoenergetycznych zastosowań. Pozwalają one pracować szybciej, dłużej i lepiej – eneloop pro to nasza odpowiedź na potrzeby wymagającego fotografa.

4. Zdalnie i wydajnie

Praca z domu? Wszyscy chcemy uczynić ją tak wygodną, jak tylko to możliwe. Nie jest to łatwe, gdy po domu nieustannie biegają małe dzieci. Praca (podobnie zresztą jak dzieci) potrafi pochłaniać mnóstwo energii – wraz z nią energię chłoną też urządzenia, na których pracujemy. Dlatego potrzebujemy niezawodnych, trwałych baterii do urządzeń o średnim i dużym zużyciu energii. W ten sposób możemy cieszyć się każdą chwilą. Myszka działa, jak trzeba, muzyka koi nerwy i pomaga w koncentracji, a elektroniczna niania pozwala mieć pewność, że z dziećmi jest wszystko w porządku. Tak to można pracować, prawda? Dzięki Panasonic Pro Power stworzenie wygodnego środowiska do pracy w domu staje się możliwe.

5. Ładowanie i troska o środowisko

Zewsząd otaczają nas inteligentne urządzenia, które mają uczynić codzienne życie prostszym. Z drugiej jednak strony wszystkie one wymagają ogromnych zasobów energii. Kupować nowe baterie co parę tygodni? Takie rozwiązanie rzecz jasna nie wchodzi w grę.

Wobec tego warto postawić na akumulatory wielokrotnego ładowania eneloop. Są wstępnie naładowane energią słoneczną i na dłuższą metę nie tylko tańsze, ale także bardziej wydajne od zwykłych baterii. Za każdym razem, gdy je ładujemy (co jest możliwe nawet do 2100 razy!*), oszczędzamy na kosztach wymiany baterii, zmniejszając przy tym ilość odpadów. Matka Natura z pewnością to lubi! Nastaw się na zrównoważony rozwój i wybierz baterie z serii eneloop.

6. Dla miłośników technologii

Roboty i drony to zabawki dla tych trochę starszych chłopaków i dziewczyn, zapewniające zajęcie na długie godziny czy nawet dni. Urządzenia te wymagają jednak dużych ilości energii. Do wprawienia robotów w ruch i wysłania dronów w powietrze potrzebujemy zatem odpowiednich baterii. Więcej, potrzebujemy niezwykle wydajnych baterii, które są naprawdę bezpieczne.

Baterie z serii EVOLTA NEO cechuje największa żywotność spośród produktów z całej historii firmy Panasonic. Są one również bezpieczniejsze niż jakiekolwiek wcześniej. Dzięki ulepszonej technologii ryzyko wycieku zostało zmniejszone o co najmniej 30%. Ponadto w przypadku przeciążenia akumulatora znajdujący się w nim związek srebra pochłania gaz, co w dużej mierze zapobiega jego emisji, kiedy baterie są nieużywane.

7. Zdrowie w rodzinie

Co jest podstawą szczęścia rodziny? Zdrowie. Mama z córką uwielbiają biegać, a podczas treningów mają na nadgarstkach sportowe zegarki. Tata z synem udają się na wycieczki rowerowe, korzystając przy tym z urządzenia GPS. A dziadek cieszy się opowiadanymi przez rodzinę przygodami, słuchając ich przez nowy aparat słuchowy.

Urządzenia te nie są zasilane standardowymi bateriami AA czy AAA; one potrzebują czegoś specjalnego. Tu na scenę wkracza gama Panasonic Specialty w całej swej okazałości. Zaprojektowane dla urządzeń o niskim i wysokim poborze mocy baterie pomagają dbać o zdrowie całej rodziny.

8. Nowa jakość codziennego życia

Prowadząc gospodarstwo domowe, potrzebujemy mnóstwa mocy – także energii pochodzącej z baterii. Większość domowych urządzeń jest zasilana akumulatorowo. Waga kuchenna, dzięki której możemy przygotować pyszne ciasto na urodziny przyjaciela. Pilot, który pozwala cieszyć się ulubionym programem telewizyjnym. Zegar ścienny, na który od czasu do czasu rzucamy okiem, pilnując, aby dzieci udały się do łóżek o odpowiedniej porze.

Potrzebujemy niezawodnej mocy, na której możemy polegać. Gama produktów Panasonic EveryDay Power właśnie to oferuje. Baterie te są idealne do urządzeń, z których korzystamy na co dzień – urządzeń, które codziennie potrzebują tyle samo energii. Możemy wykorzystywać je w rozmaitych urządzeniach o stałym, średnim i niskim zużyciu.

9. Dla tych, którzy lubią mieć zawsze naładowane baterie!

Postawienie na baterie wielokrotnego ładowania to dobry wybór. Nie trzeba już się martwić, że ulubione urządzenie utraci moc, a przy okazji jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Zamiast generować kolejne odpady, wielokrotnie – nawet ponad tysiąc razy – ładujemy te same baterie, oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze.

Jeszcze lepszym wyborem jest na przykład ładowarka BQ-CC87. Może ona szybko naładować dowolne kombinacje baterii – aż do czterech baterii eneloop AA lub AAA – w zaledwie 4 godziny i 15 minut! Technologia przenośnego ładowania umożliwia ładowanie telefonów komórkowych oraz innych urządzeń przy pomocy zmagazynowanej energii akumulatora – wystarczy podłączyć urządzenie do portu wyjściowego USB.

W Panasonic kierujemy się optymizmem. Mamy nadzieję, że już niedługo wszyscy będziemy mogli wrócić do normalnego życia, zwiedzać i odkrywać świat. Dlatego mamy jeszcze jedną wskazówkę.

10. Ostatnią, lecz równie ważną. Dla poszukiwaczy przygód

Spacer lub przejażdżka na łonie natury? Ci, którzy to lubią, wiedzą, jak ważny jest odpowiedni sprzęt. Biwakowanie czy piesze wycieczki – bez względu na to, co robimy, zawsze musimy mieć w plecaku wiele rzeczy: latarki, moduł GPS, krótkofalówkę… Urządzenia, które wymagają baterii o niskim i średnim zużyciu energii. Przede wszystkim jednak potrzebujemy baterii odpornych na zimno i trudne warunki – takich jak baterie NiMH.

Baterie eneloop zachowują wysoką wydajność także w niskich temperaturach, nawet przy -20°C. Czas działania może być krótszy, w zależności od tego, jak niska jest temperatura, ale bateria będzie działać stabilnie aż do samego końca.

Powiązane artykuły