Jak przechowywać zdjęcia?

Spis treści

Rozwój i dostępność fotografii cyfrowej sprawiły, że każdy z nas robi dziś setki, tysiące zdjęć. Aparat w smartfonie zawsze pod ręką, lustrzanki, kompakty – cykamy, pstrykamy, fotografujemy i stajemy przed zadaniem, jaki jest zachowanie, przechowanie, zabezpieczenie fotograficznych pamiątek i ważnych ujęć. Możemy archiwizować zdjęcia w formie plików albo mniej lub bardziej tradycyjnie – w formie drukowanej.

Cyfrowe zdjęcia na dysku

Pierwsze zdjęcia cyfrowe były zapisywane na dysku komputera, a zabezpieczane kopią na płycie CD. Postęp technologiczny jest jednak tak dynamiczny, że dziś trudno o nowoczesny laptop czy komputer wyposażony w stację na CD. Zaczęto zatem korzystać z coraz nowszych programów do archiwizowania i porządkowania zdjęć, niestety niektóre z nich straciły wsparcie producentów i kolejne aktualizacje. Ponadto nadal było to „zapychanie” dysku tysiącami fotografii.

Kolejnym etapem zabezpieczania jest dysk zewnętrzny, na którym można przechowywać naprawdę sporo zdjęć i trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie wygodne, dość bezpieczne na dłuższy czas. Choć oczywiście nie mamy pewności, że np. za kilkanaście lat taki dysk będzie wciąż kompatybilny z najnowszym sprzętem komputerowym.

Chmura pełna zdjęć

Dla wielu osób najbardziej praktyczną i najwygodniejszą metodą jest przechowywanie zdjęć w chmurze. Co to takiego? Chmura to nic innego jak rodzaj bardzo pojemnego dysku, który funkcjonuje w sieci i jest wirtualny. Jakie są zalety takiej nie fizycznej i nie namacalnej formy? Skoro nie jest to rodzaj urządzenia czy gadżetu nie ma ryzyka uszkodzenia mechanicznego. Odpowiednio zabezpieczone mocnym hasłem nie będą też narażone na kradzież czy usunięcie. Przy okazji porada – nawet bardzo silne hasło warto zmieniać co jakiś czas.

Kolejny ważny atut przechowywania zdjęć w chmurze to łatwy dostęp do naszego wirtualnego albumu fotograficznego. Logując się możemy oglądać je z dowolnego komputera czy smartfonu. Oczywiście upływ czasu jest słabym ogniwem jak w przypadku każdego rozwiązania. Usługa archiwizowania w chmurze może się również dezaktualizować, nie dzieje się to jednak z dnia na dzień i będziemy mieli czas, żeby przetransferować zdjęcia na nowe konto w chmurze albo w inne wirtualne i bezpieczne miejsce.

Przechowywanie i prezentacja zdjęć drukowanych

Zdjęcia w chmurze czy na dysku to wygodna opcja, ale większość z nas nadal ma ogromny sentyment do wywołanego, wydrukowanego kadru. Ponadto właśnie taka forma jest dla wielu osób najbezpieczniejsza i najbardziej wiarygodna. Tym bardziej, że nowoczesne wydruki cyfrowe są naprawdę wysokiej jakości, nie tracą koloru, nie blakną, zwłaszcza, jeśli są prawidłowo przechowywane.

Zdjęcia w albumie

Album na fotografie to ponadczasowa i zawsze popularna forma, zarówno jako zabezpieczenie zdjęć, jak również ich efektowna prezentacja. Zdjęcia w albumach mogą być umieszczane w specjalnych koszulkach albo wklejane. Wbrew pozorom wklejenie nie skazuje zdjęcia na „dożywocie” w albumie. Można bowiem użyć specjalnych narożników, dzięki którym w każdej chwili wyjmiemy z albumu nienaruszoną fotografię. Taki album możemy uzupełniać opisami, dodatkami (np. bilety z wycieczek, spektakli itp.), mogą być to albumy okolicznościowe (ślubne, z wakacji itp.). Jest to zatem także dobry sposób na prowadzenie chronologicznej czy tematycznej bazy wydrukowanych fotografii.

Fotograficzny pamiętnik – Project Life

Idea Projekt Life opiera się na gromadzeniu różnych bibelotów, w tym także zdjęć, dotyczących codzienności i umieszczanie ich w specjalnym albumie, segregatorze. W ten sposób powstają bieżące zapiski ilustrowane fotografiami. Stanowią rodzaj dokumentacji danego dnia, tygodnia, w odróżnieniu do albumów, które prezentują zazwyczaj zdjęcia z wakacji, ważnych wydarzeń, imprez itp.
Stylowe pudełka na zdjęcia

Koncepcja przechowywania zdjęć w pudełkach jest nam znana chociażby z filmów, w których bohaterowie znajdują fotografie ukryte głęboko w szafie w mniej lub bardziej dekoracyjnym boxie. Obecnie możemy kupić specjalnie zaprojektowane pudełka, które będą idealne do przechowywania i zabezpieczania zdjęć o nietypowym, większym formacie, fotografii z konkretnej sesji, np. ze ślubu czy chrzcin dziecka.

Fotoksiążka – pomysł na pamiątkę i na prezent

To patent, który doskonale sprawdza się jako podarunek. Można w ten sposób zaprezentować zdjęcia okolicznościowe, okazjonalne, sesję dziecka i wręczyć w prezencie dziadkom, chrzestnym itp. Oczywiście równie dobrze może być to sposób na przechowywanie zdjęć we własnym, domowym archiwum fotograficznym.

Zdjęcia w ramkach

To sposób na pokazanie i zabezpieczenie zdjęcia znany od lat. Ramki w różnej stylistyce stoją na meblach, wiszą na ścianach. Podobnie jak w przypadku pudełek, wszyscy znamy sceny filmowe, w których ściany domu to wręcz rodzinna historia zapisana w dziesiątkach kadrów. Poza tym, że różnorodność wzorów ramek zapewnia nam naprawdę szeroki wybór, zdjęcie za szybką jest bardzo dobrze chronione przed czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniem.

Gadżety i fotoprodukty

To kolejny wariant, który sprawdzi się jako pomysł na prezent, ale także sposób na fajne pokazanie zdjęć w domowych pieleszach. Zdjęcia możemy wydrukować na kalendarzach, kubeczkach, koszulkach, brelokach, a także na prawdziwym płótnie malarskim.

Idealne warunki do przechowywania zdjęć

Niezależnie od tego czy wywołane zdjęcia archiwizujemy w albumie czy też w stylowym pudełku, należy je chronić przed pewnymi czynnikami. Takimi jak chociażby wilgoć czy promienie słoneczne. Dlatego nie należy wzorem romansów trzymać ich na strychu, poddaszu czy w piwnicy. Idealne warunki dla naszych fotografii to pomieszczenie suche i chłodne. Fotografiom nie służą zanieczyszczenia, takie jak spaliny czy te pochodzące z ogrzewania gazowego. Przechowujmy je także z dala od lodówek, drukarek i kopiarek oraz chronimy przed oparami ze środków czyszczących i klejów.

Powiązane artykuły