Jak odróżnić dobrą kamerę?

kamera

Spis treści

kamera

Dziś ochrona mieszkań jest prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dostawcy rozwiązań smart home cały czas poszerzają swoją ofertę o kolejne inteligentne kamery, dzięki którym możemy mieć swoje domy i ich domowników zawsze na oku. Taka mnogość urządzeń może jednak sprawiać kłopot podczas poszukiwania odpowiedniego sprzętu. Na jakie funkcje i parametry warto więc zwrócić szczególną uwagę, aby odróżnić dobrą kamerę spośród oferowanych przez rynek urządzeń?

Miej bliskich w zasięgu wzroku

Pierwszym krokiem do wyboru idealnej kamery, która posłuży nam przez długie lata, jest określenie obszaru, który chcemy poddać obserwacji. Jeśli zależy nam na maksymalnym polu widzenia, powinniśmy zdecydować się na sprzęt z obrotową głowicą. Taka funkcja pozwala na zajrzenie nawet w każdy kąt pomieszczenia, w którym ją zamontujemy. Dzięki temu możemy mieć pod kontrolą aktywność dzieci, a także swoich czworonożnych pupilów, nawet jeśli te przemieszczają się po pokoju.

Rozmawiaj z domownikami

Wśród obrotowych kamer możemy znaleźć również modele, które oferują komunikację dwukierunkową. Jeśli chcemy zainwestować w kamerę domową, która nie tylko zabezpieczy mieszkanie w czasie naszej nieobecności, ale także pozwoli na kontakt z naszymi domownikami, to wybór takiego sprzętu będzie strzałem w dziesiątkę.

Przejrzysty obraz również w nocy

Kolejną kwestią, na którą powinniście zwrócić uwagę podczas wyboru kamery wewnętrznej, jest to, jak radzi sobie w nocy. Jest to szczególnie ważne, gdy chcecie, aby urządzenie czuwało nad snem waszego dziecka. Na rynku znajdziemy wiele sprzętów, które jak na przykład kamera C6C full HD marki Ezviz, świetnie radzą sobie nawet w zaciemnionych pomieszczeniach. Wspomniane urządzenie automatycznie przełącza się w tryb nocny, gdy tylko zrobi się ciemno, więc nie musicie się martwić tym, aby pamiętać o przestawianiu trybu działania.

Przyjrzyj się parametrom

Skoro poznaliście już najważniejsze funkcjonalności, które oferują dostawcy rozwiązań smart, przejdźmy do konkretów — parametrów. Poszukując idealnego sprzętu, z pewnością zauważycie, że kamery, które oferują takie same funkcje, będą dość znacząco różnić się od siebie ceną. Weźmy na przykład C6C full HD, C6CN full HD i C6N full HD od marki Ezviz. Każde z wymienionych urządzeń posiada dwukierunkowe audio, tryb nocny oraz panoramiczny obraz.  Na pierwszy rzut oka może się więc wydawać, że mamy do czynienia z praktycznie takimi samymi urządzeniami. Z czego więc wynika różnica w cenie?
Parametrem, który ma spory wpływ na wartość takiego sprzętu i który zarazem rozróżnia wspomniane urządzenia, jest poklatkowość. To ona określa płynność obrazu. Im więcej klatek na sekundę, tym lepsza płynność.

Poklatkowość  klucz do płynnego obrazu

Płynny obraz w kamerze uzyskujemy przy 25 kl/s. Taką ilość klatek na sekundę posiada właśnie model C6C. Oczywiście urządzenia, które nie posiadają tak wysokiej płynności, również mogą świetnie się sprawdzić. Wszystko zależy od tego, jakie mamy wymagania i na czym nam szczególnie zależy. Na przykładzie kamery C6CN od marki Ezviz, dostajemy urządzenie z klasy średniej z 22 kl/s. Taka ilość klatek na sekundę jest jak najbardziej akceptowalna, zważywszy na to, że mamy tu do czynienia z transmisją sieciową z priorytetem płynności obrazu. Choć brzmi to nieco skomplikowanie, w praktyce oznacza to po prostu tyle, że w przypadku niewystarczającej przepustowości łącza, kamera zmniejszy jakość wyświetlanego obrazu, aby utrzymać jego płynność. W tym miejscu warto dodać, że prędkość transmisji podawana w liczbie klatek na sekundę jest adaptacyjna. W zależności od tego, gdzie akurat znajdujemy się z naszym smartfonem, przepustowość łącza będzie większą lub mniejsza. Może się więc okazać, że chociaż urządzenie generuje 22 czy 25 klatek na sekundę, gdy pasmo będzie niewystarczające, będziemy mieć na naszym smartfonie obraz poklatkowy. Aby temu zapobiec, firma Ezviz umożliwia za pomocą aplikacji zmniejszenie rozdzielczości obrazu po to, by był on bardziej płynny.

Powiązane artykuły