Jak odbywa się wizyta u psychiatry?

psychiatra

Spis treści

psychiatraSkorzystanie z pomocy psychiatrycznej jest niekiedy jedynym sposobem, by zadbać o zdrowie psychiczne w razie pojawienia się poważnych problemów. Jak przebiega wtedy wizyta u psychiatry?

Kiedy zapisać się do psychiatry?

Wizyta u psychiatry wskazana jest przede wszystkim u tych osób, które zauważają u siebie objawy dolegliwości psychicznych. Mogą być to objawy o różnym stopniu nasilenia i przebiegu, lecz są one odczuwane często lub stale.

Najczęściej wizyta w gabinecie psychiatrycznym wskazana jest w poniższych przypadkach:

  • złe samopoczucie psychiczne

  • depresja

  • chwiejność nastrojów

  • nerwice

  • lęki i fobie

  • zaburzenia osobowości

  • bezsenność

  • problemy z uzależnieniami

  • anoreksja, bulimia i inne zaburzenia odżywiania

W tych właśnie przypadkach może pomóc psychiatra, który ze względu na swoją rozległą wiedzę i doświadczenie może zdiagnozować dolegliwość i dobrać optymalne metody jej leczenia.

Wizyta u psychiatry – jak wygląda?

Wielu pacjentów nie wie, na co przygotować się w związku z wizytą w gabinecie psychiatrycznym. Jak zatem odbywa się wtedy wizyta?

Przede wszystkim wizyta u psychiatry polega na rozmowie ze specjalistą, który pyta pacjenta o odczuwane przez niego objawy, ich rodzaj, nasilenie, a także częstotliwość występowania. Pyta on również o towarzyszące schorzenia, podobne problemy występujące rodzinnie, zażywane leki.

Aby nie zapomnieć o niczym, warto też wcześniej przygotować kartkę, na której zapisze się swoje objawy, stosowane leki, a także pytania do psychiatry. Dzięki temu nie zapomni się o żadnej ważnej kwestii.

Dobry psychiatra przeprowadza podczas pierwszej wizyty wyczerpującą rozmowę z pacjentem i dokładnie odpowiada na wszystkie jego pytania.

Również w trakcie wizyty psychiatra może zalecić przeprowadzenie dodatkowych badań, na podstawie których może on postawić dokładną diagnozę. Mogą być to między innymi badania krwi, ponieważ niektóre choroby somatyczne wywołują również objawy psychiczne.

Zazwyczaj pierwsza wizyta u psychiatry trwa od około 30 do 60 minut, zależnie od problemów doświadczanych przez pacjenta.

Gdzie zapisać się na wizytę do psychiatry?

Pacjenci, którzy chcieliby skorzystać z pomocy psychiatry, mogą udać się do niego w ramach swojego ubezpieczenia na NFZ lub też mogą wybrać prywatną placówkę.

Gdy potrzebny jest sprawdzony psychiatra Poznań jest miastem, w którym można obecnie skorzystać z kompleksowej pomocy w wielu placówkach, gdzie dostępni są polecani lekarze z wieloma pozytywnymi opiniami od pacjentów. Adresy i opinie można sprawdzić już teraz w internecie.

Powiązane artykuły