Jak ochronić swój pojazd przed kradzieżą?

Spis treści

Nieważne czy jeździmy 20-letnią Skodą, czy nowiutkim Maserati z salonu – żadne z nas nie chciałoby, żeby samochód został uszkodzony lub, co gorsza, skradziony. Od zwykłych głośno wyjących alarmów przez lokalizatory GPS po zestawy inteligentnych kamer, które wyśledzą nawet najmniejszy ruch w okolicach naszego pojazdu – z tego artykułu dowiecie się, które rozwiązanie antykradzieżowe do samochodu będzie dla Was najbardziej odpowiednie.

Smartfon do schowka

Na początek kilka zasad, które pomimo swojej prostoty, bardzo często nie są przestrzegane. Pojazd parkujemy w miejscu, które nie jest odosobnione, najlepiej żeby było też dobrze oświetlone – który samochód będzie łatwiej ukraść, taki z parkingu, czy może jednak ten zaparkowany w bocznej uliczce?

Warto wyrobić sobie dobry nawyk sprawdzania, czy nasze okna na pewno są domknięte, a zamki (jeśli nie mamy elektrycznych) wciśnięte, łącznie z bagażnikiem. Wszelkie cenne rzeczy, takie jak np. portfel czy smartfon, nie powinny być zostawiane na widoku, tak samo jak klucze. Jeżeli potrzebujemy na chwilkę wysiąść z auta – wyłączamy silnik i domykamy drzwi, bo ta chwila nieuwagi może nas naprawdę sporo kosztować!

W trasie

Obecnie na rynku znajdziemy wiele skutecznych urządzeń, które zadbają o bezpieczeństwo naszego pojazdu. Wśród nich najpopularniejszymi są: immobilizery, lokalizatory GPS, blokady na kierownicę i alarmy. Przy immobilizerach warto zwrócić uwagę na jego rodzaj – te z wysyłanym sygnałem łatwo zagłuszyć, szukajmy więc takiego z szyną CAN. Lokalizatory GPS, jak sama nazwa wskazuje, wskażą nam miejsce, w którym znajduje się samochód. Umieszcza się je w niewidocznym miejscu, aby nie były tak łatwo dostępne dla złodzieja. Blokady na kierownicę montowane są na stałe pod kolumną kierowniczą i unieruchamiane są przy pomocy klucza.  Autoalarm, natomiast, ma za zadanie odstraszenie potencjalnego złodziejaszka.

W domu

Oczywiście, swój pojazd warto chronić nie tylko w trasie, ale także wtedy, gdy stoi na swoim wyznaczonym miejscu na podjeździe przed domem. Oprócz wymienionych wyżej urządzeń, warto zainwestować w ochronę garażu – bardzo przydatne okażą się tutaj kamery do monitoringu. C3X ma podwójny obiektyw, który nawet w nocy wychwyci najmniejszy ruch, a opcja alarmu na pewno odstraszy niejednego przestępcę. Montując takie urządzenie, mamy 24-godzinny monitoring wybranego obiektu – wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację w telefonie. Jeżeli nie jesteśmy fanami technologii… możemy na przykład zaadoptować psa obronnego.

Powiązane artykuły