Jak nie bać się wizyty u dentysty? Porady dla osób z dentofobią!

strach przed dentysta

Spis treści

Dentofobia, czyli obawa przed leczeniem stomatologicznym dotyka wielu osób. Gdy jednak potrzebna jest wizyta u stomatologa, warto wiedzieć, jak zmniejszyć swój strach i cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Sprawdź porady dla osób z dentofobią!

strach przed dentysta

Dlaczego boimy się wizyty u dentysty?

Niemalże każda osoba chodząca do dentysty obawia się wizyty. U niektórych pacjentów lęk jest jednak na tyle duży, że powoduje nieprzyjemne objawy fobii.

Zazwyczaj powodem strachu przed wizytą u dentysty są nieprzyjemne doświadczenia z przeszłości, na przykład duży ból, nieprzyjemna obsługa w gabinecie stomatologicznym. W ten sposób można zrazić się do kolejnej wizyty i unikać dentysty przez długi czas.

Zaniechanie regularnych wizyt u stomatologa ma jednak poważne konsekwencje. To nie tylko ryzyko pogorszenia stanu zębów, które mogą wymagać złożonego i drogiego leczenia, ale również niebezpieczeństwo rozwoju innych schorzeń, w tym chorób serca, nerek, zatok.

Do głównych objawów dentofobii zaliczane są:

  • przyspieszenie bicia serca

  • nadmierne pocenie się

  • drżenie rąk

  • uczucie nóg jak z waty

  • przerażenie

  • problemy z zasypianiem przed wizytą

Jeżeli również masz te objawy, które powstrzymują cię przed wizytą u stomatologa, nawet w przypadku doświadczanego bólu, sprawdź, w jaki sposób można je zredukować!

Jak walczyć z dentofobią?

1. Wybierz sprawdzony gabinet stomatologiczny

Najprostszym sposobem na zmniejszenie objawów dentofobii jest zapisanie się na wizytę do nowoczesnego, sprawdzonego i polecanego gabinetu stomatologicznego. Najlepiej wybrać wtedy gabinet prywatny, w którym lekarze korzystają z zaawansowanych materiałów i narzędzi, a także dbają o jakość obsługi pacjentów.

Dobry stomatolog Tarnowskie Góry – skorzystaj z pomocy doświadczonego i polecanego specjalisty, by zmniejszyć objawy dentofobii.

2. Skorzystaj ze specjalnego znieczulenia

Standardowe znieczulenie stomatologiczne może być bolesne, dlatego też warto poszukać takiego gabinetu, gdzie dostępne są nowocześniejsze znieczulenia.

W prywatnych gabinetach można skorzystać ze znieczulenia komputerowego, które jest mniej bolesne od znieczulenia zwykłego, a także nie powoduje nieprzyjemnego uczucia obrzęku. Również wybrane gabinety prowadzą znieczulenia za pomocą gazu rozweselającego, który zmniejsza stres. Istnieje też możliwość wykonania leczenia w znieczuleniu ogólnym.

3. Zmniejsz stres przed wizytą u stomatologa

Możesz korzystać z różnych technik relaksacyjnych, wybrać się do gabinetu z zaufaną osobą, wyznaczyć sobie nagrodę za udanie się do dentysty, na przykład wybrać się na zakupy po zakończonej wizycie.

Powiązane artykuły