W zakładach poligraficznych na ogół panują trudne warunki pracy. Na ten stan rzeczy wpływają różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest suchość powietrza, która oddziałuje negatywnie zarówno na samopoczucie pracowników, jak i jakość wykonywanych przez nich zadań. Dlatego też właściciele drukarni na ogół dokładają wszelkich starań, aby zapewnić optymalne nawilżenie powietrza w danym miejscu. Dowiedz się, jak to robią.
Dlaczego optymalna wilgotność powietrza w drukarni jest ważna?
Właściwe nawilżenie powietrza w zakładzie poligraficznym jest bardzo ważne z różnych powodów. Przede wszystkim wpływa ono pozytywnie na wydajność oraz niezawodność maszyn drukarskich, zmniejszając ryzyko wystąpienia awarii. Przyczynia się również do zmniejszenia poziomu pyłu i kurzu w pomieszczeniach. Trzeba też mieć świadomość, że kartki suchego papieru przy niskiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu wykazują tendencje do elektryzowania się, odkształcania i przywierania do siebie. W efekcie powoduje to problemy ze swobodnym przechodzeniem arkuszy przez maszynę poligraficzną.
Jak wskazują specjaliści m.in. z firmy SYNAPO sprzedającej wysokociśnieniowe systemy nawilżania powietrza, zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza w drukarni w dłuższej perspektywie czasowej przyczynia się do standaryzacji procesu druku oraz minimalizacji jego kosztów. Ponadto woda wykorzystywana do nawilżenia powietrza podlega uzdatnieniu. Dzięki temu nadaje się ona do zasilania maszyn poligraficznych.
Nawilżanie powietrza w drukarni – jak to wygląda w praktyce?
Przyjmuje się, że w zakładach poligraficznych poziom wilgotności powietrza powinien wynosić w przedziale 40-60% przy temperaturze otoczenia 20-25 stopni C. Osiągnięciu i utrzymaniu takiej wartości omawianego parametru sprzyja stosowanie odpowiedniego systemu nawilżania powietrza. Nowoczesne urządzenia pracują wydajnie i niezawodnie przez wiele lat. Wyróżniają się one energooszczędnością. Co istotne, produkt ten poza funkcją nawilżania oferuje także opcję chłodzenia pomieszczeń. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się zwłaszcza w okresie letnim.
Nawilżanie powietrza w drukarni przy użyciu specjalistycznych systemów przebiega w sposób ciągły, nie zakłócając pracy zatrudnionych w zakładzie osób. Sprzęt montowany jest przez specjalistów. Oni też zajmują się jego serwisowaniem.