Chcesz rozwieść się, a może zawalczyć o oddanie długu? Gdy planujesz skierować sprawę do sądu, w takim przypadku konieczne będzie przygotowanie pisma procesowego. Jak je przygotować?
Aby przygotować pismo procesowe przeznaczone do wniesienia do sądu, można wykorzystać różne metody. Poniżej prezentujemy 3 z nich wraz z ich zaletami i wadami.
1. Skorzystanie ze wzorów pism procesowych
Obecnie wzory pism procesowych można znaleźć bardzo łatwo w internecie. Na ich podstawie można łatwo i szybko przygotować własne pismo, na przykład pozew rozwodowy albo też pozew o zapłatę należności.
Bardzo ważne jest wtedy pobranie wzoru pisma procesowego z zaufanej strony internetowej, ponieważ zdarza się, że wzory nie są kompletne albo nie są już aktualne. Najlepiej zatem korzystać z popularnych serwisów, na których można pobrać wzór oraz skorzystać z jego omówienia, aby przygotować pismo prawidłowo.
Warto również pamiętać o tym, że w przypadku wybranych procesów obowiązują formularze urzędowe, na przykład wtedy, gdy planuje się wnioskować o wpis do księgi wieczystej. Formularze tego typu można pobrać z internetu ze stron urzędowych.
Ogólnodostępne wzory pism procesowych są bezpłatne, dlatego też jest to sposób, aby dodatkowo zaoszczędzić na ich przygotowaniu.
2. Przygotowanie pisma procesowego przez prawnika
Pisma procesowego nie trzeba przygotowywać we własnym zakresie, ponieważ może przygotować go kancelaria prawna, na przykład adwokacka czy radcowska.
Przygotowanie pisma procesowego przez prawnika to pewność, że będzie ono zawierało wszystkie niezbędne elementy. Prawnik może również doradzić w danej sprawie, co pozwala na uzyskanie kompleksowego wsparcia, gdy planuje się skierować sprawę na drogę sądową.
Obecnie takie usługi świadczone są przez prawników również przez internet, co jest wygodnym rozwiązaniem.
Koszt związany z przygotowaniem pisma procesowego wynosi najczęściej od około 100 do 200 złotych, dlatego nie jest to duży wydatek. Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztowało przygotowanie pisma, warto skontaktować się bezpośrednio z kancelarią prawną.
Zaufana kancelaria prawna Radom Wachowicz Kancelaria Adwokacka – jeżeli szukasz dobrego prawnika, z ofertą możesz zapoznać się już teraz online.
3. Zakupienie wzoru pisma u prawnika
Alternatywą dla dwóch powyższych opcji jest zakupienie wzoru pisma bezpośrednio w kancelarii prawnej. To rozwiązanie dostępne w wybranych kancelariach.
Wzór można łatwo zakupić za pośrednictwem internetu, dlatego nie trzeba osobiście udawać się do kancelarii.
Wtedy można mieć pewność, że pismo będzie prawidłowe i dodatkowo zostanie wypisane przez prawnika zgodnie z zamówieniem. Taka usługa jest tańsza od przygotowania pisma procesowego przez prawnika, co powoduje, że również zasługuje ona na uwagę.