Jak działają liczniki w zbiornikach na paliwo?

licznik paliwa

Spis treści

Dystrybucja paliwa ze zbiorników użytkowanych indywidualnie oraz komercyjnie odbywa się z wykorzystaniem odmierzaczy. Niegdyś liczniki przepływu, fachowo nazywane przepływomierzami, oceniały ilość paliwa, współpracując z czujnikami temperatury i gęstościomierzami. Współczesna technologia zwiększyła skuteczność urządzeń pomiarowych, co ułatwiło monitoring i wydawanie paliw ze zbiorników.

Sposób dokonywania pomiaru cieczy przez licznik

Liczniki zbudowane z trwałych komponentów wykonują dokładne pomiary cieczy nawet tych charakteryzujących się zwiększoną lepkością i korozyjnością. Zasilane bateriami po kalibracji są stale gotowe do użycia. Po analizie oferty renomowanego sklepu ze zbiornikami MiM ze Szczecina postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej popularnym:

  • elektronicznym owalno-kołowym licznikom ModiFlow firmy Gaiter,
  • przepływomierzom cyfrowym marki Piusi.

Precyzyjne liczniki ModiFlow do ON nie są uzależnione od zmian temperatury i lepkości cieczy. Z tego względu dokładność pomiaru wynosi ok. 0,5%. Niskie straty ciśnienia pozwalają montować je w każdej pozycji. Przepływomierze mechaniczne z obrotowym tłokiem działają poprzez przemieszczanie się ściśle określonej ilości cieczy przez dwa rotory owalno-kołowe pozostające w ruchu. Następnie przemieszczenia są zliczane.

Przepływomierze Piusi także zapewniają małe straty ciśnienia i działają z dużą dokładnością w szerokim zakresie natężeń przepływu cieczy. Pomiar odbywa się w momencie, gdy przez licznik przepływa filtrowany płyn i napędza owale zębate. Te w momencie obrotu przekazują jednostki płynu dalej. W owalach zamontowane są magnesy, które wysyłają sygnał do czujnika umieszczonego w komorze pomiarowej. Sygnał odbiera mikroprocesor. Pomiar paliwa polega na liczeniu obrotów owali zębatych w urządzeniu, podobnie jak w produktach Gaiter. W liczniki cyfrowe Piusi wyposażone są m.in. zbiorniki Deso.

Tryby pracy przepływomierza

Użytkownik licznika może odczytać wszystkie interesujące go informacje z wyświetlacza LCD znajdującego się na górze licznika. Zazwyczaj liczniki działają w dwóch trybach. W trybie normalnym wyświetla się częściowa i całkowita ilość dozowanego płynu. W trybie natężenia przepływu wyświetlane jest natężenie i częściowa ilość dozowanego paliwa.

Powiązane artykuły