Jak działa niezależne ogrzewanie webasto?

ogrzewanie w samochodzie

Spis treści

Samochody nie są standardowo wyposażane w systemy ogrzewania postojowego. Trzeba zatem dokupić takie wyposażenie, gdy zamierza się z niego skorzystać. Wśród popularnych systemów znajdują się te określane jako niezależne. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest niezależne ogrzewanie webasto?

Webasto jest potocznym określeniem ogrzewania postojowego w samochodach, które wzięło się od nazwy firmy zajmującej się jego produkcją. Obecnie takie systemy grzewcze ma też w ofercie wiele innych marek, lecz nazwa webasto stosowana jest nadal bardzo często.

Do kategorii systemów ogrzewania postojowego zaliczane są różne urządzenia. Bardzo popularne jest w tym przypadku niezależne ogrzewanie webasto, które potrafi działać we własnym zakresie, bez konieczności uruchamiania silnika oraz podpinania źródła zasilania z zewnątrz.

Gdy także chcesz zdecydować się na niezależne ogrzewanie webasto, zobacz, czym dokładnie charakteryzuje się ten system, kiedy warto go wybrać i jakie daje on korzyści.

W jaki sposób działa niezależne ogrzewanie postojowe samochodu?

W przypadku systemu jak niezależne ogrzewanie webasto mamy do czynienia z instalacją podłączaną do systemów chłodzenia oraz wentylacji w samochodzie. Dodatkowo jest ona również połączona z instalacją paliwową, z której pobiera paliwo potrzebne do pracy.

Takie systemy powodują podgrzewanie płynu chłodniczego w układzie chłodzenia, co rozgrzewa silnik bez konieczności jego uruchamiania. Jednocześnie dzięki współpracy z instalacją wentylacyjną rozprowadzają one rozgrzane powietrze po wnętrzu pojazdu.

Nowoczesne systemy niezależnego ogrzewania postojowego webasto są systemami, które mogą być też obsługiwane za pomocą aplikacji mobilnych albo pilotów. Wobec tego wtedy, gdy chce się uruchomić taki system, wystarczy wybrać odpowiednią opcję. Wybrane systemy mają też funkcję ustalania harmonogramu włączeń ogrzewania, więc nie trzeba pamiętać o tym każdego dnia.

Kiedy sprawdzi się niezależne ogrzewanie webasto?

Tego typu systemy rekomendowane są przede wszystkim w przypadku używania samochodu do pracy, na przykład montowane są one w busach, autach dostawczych, taksówkach.

Również niezależne ogrzewanie webasto może być bardzo dobrym wyborem dla osób, które dojeżdżają swoim samochodem do pracy i parkują pojazd na parkingu zewnętrznym, dlatego też jest on narażony na szybkie wychłodzenie, pokrycie warstwą śniegu i lodu. Wtedy webasto rozgrzewa auto i pomaga w usunięciu opadów.

Warto też wskazać, że webasto będzie świetnym wyborem dla osób lubiących zimowe wypady w góry. Wtedy auto można rozgrzać bez uruchamiania silnika po powrocie z szusowania lub trekking.

Dodatkowo niezależne ogrzewanie webasto jest korzystne dla silnika, ponieważ rozgrzewa go przed uruchomieniem. W efekcie silnik działa sprawniej, jest zabezpieczony przed szybkim zniszczeniem i pobiera mniej paliwa.

Powiązane artykuły