Jak dobrać odpowiednie uszczelki do ościeżnic drzwiowych?

uszczelki do drzwi

Spis treści

Przy zakładaniu ościeżnic drzwiowych należy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednie uszczelnienie. Jest to szczególnie ważne ze względu na konieczność zabezpieczenia wnętrza domu przed utratą ciepła. Właściwie dopasowane do danego modelu drzwi uszczelki efektywnie tłumią także dobiegający z zewnątrz hałas, wpływając na polepszenie parametrów izolacyjności akustycznej. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze uszczelek.

Kryteria doboru najlepszych uszczelek do drzwi

Przy zakupie gumowych profili do drzwi należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z najistotniejszych jest rodzaj drzwi, które dana osoba planuje uszczelnić. W przypadku drzwi wejściowych najlepszym rozwiązaniem zwykle okazują się gumowe profile o dużej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba przy tym pamiętać, że w takiej sytuacji uszczelnienia gumowe poza rolą izolacyjną pełnią także funkcję amortyzacyjną, zapobiegając trzaskaniu drzwiami.

Profile uszczelniające do drzwi balkonowych muszą odznaczać się wysokimi parametrami izolacyjności termicznej. Dodatkowo powinny one skutecznie chronić wnętrze budynku przed przedostawaniem się tam wilgoci.

Na wybór odpowiedniej uszczelki ogromny wpływ ma również materiał, z którego wykonano drzwi.  W przypadku modeli drewnianych najlepiej sprawdzają się uszczelki PCV lub TPE. Pierwsze z nich doskonale nadają się do wykorzystywania przy drzwiach zaimpregnowanych preparatami rozpuszczalnikowymi. Drugie natomiast znajdują zastosowanie przy modelach pomalowanych rozpuszczalnikami wodnymi. Z kolei drzwi metalowe zazwyczaj uszczelnia się profilami o odpowiednio dużej grubości. To pozwala na odpowiednie zabezpieczenie framugi przed zniszczeniem.

Uszczelnianie drzwi w praktyce

Wiele osób zastanawia się, kiedy należy pomyśleć o zamontowaniu nowych uszczelek do drzwi. Taka konieczność pojawia się wówczas, gdy w pomieszczeniu można odczuć przeciąg mimo zamkniętych drzwi. Specjaliści z takich firm, jak SPECGUM, wskazują, że w celu uszczelnienia ościeżnic drzwiowych należy najpierw zadbać o odpowiednie wyregulowanie zawiasów. W większości przypadków można to zrobić przy użyciu klucza imbusowego 4 lub 5. Następnie trzeba oczyścić powierzchnię drzwi z zabrudzeń. Przyciętą do odpowiedniej długości uszczelkę przykleja się we właściwym miejscu.

Powiązane artykuły