Jak dobrać grunt pod tynk zewnętrzny?

gruntowani scian

Spis treści

Gruntowanie ścian zewnętrznych to istotny etap prac wykończeniowych, który ma wpływ na trwałość i estetykę elewacji. Preparaty gruntujące pod tynki zewnętrzne mają za zadanie wzmocnić podłoże, wyrównać je i odpowiednio zabezpieczyć. O to, jak prawidłowo dobrać grunt pod tynk zewnętrzny zapytaliśmy eksperta z firmy Sempre produkującej materiały budowlane.

Czym kierować się podczas zakupu gruntu pod tynk zewnętrzny?

Istnieje kilka rodzajów tynków zewnętrznych. Dużą popularnością cieszą się tynki akrylowe, silikonowe, silikatowe i silikonowo-silikatowe. W stałym użyciu są tynki mineralne oraz mozaikowe. Poszczególne materiały mają nieco inne właściwości i przeznaczone są do zastosowania na różnych powierzchniach, o odmiennych wymaganiach. Dlatego też prace przy elewacji rozpocząć należy od wybrania rodzaju tynku. Powinien on być dopasowany do materiału budowlanego, z którego wykonane są ściany. Kolejnym krokiem jest dobór gruntu do rodzaju tynku zewnętrznego. Preparaty do gruntu pod tynki muszą uwzględniać bowiem zarówno rodzaj podłoża, jak i zaprawy tynkarskiej, która ma zostać użyta podczas wykańczania elewacji.

Rodzaje preparatów gruntujących pod tynki zewnętrzne

Preparaty gruntujące pod tynki elewacyjne podzielić można na:
• grunty pod tynki akrylowe,
• grunty pod tynki silikonowe,
• grunty pod tynki silikatowe,
• grunty pod tynki silikonowo-silikatowe,
• grunty pod tynki mineralne,
• grunty pod tynki mozaikowe.

Grunty pod tynki elewacyjne, niezależnie od rodzaju, muszą spełniać szereg wymagań specyficznych do zastosowania zewnętrznego. Przede wszystkim preparaty te powinny być odporne na mróz i promieniowanie słoneczne. Mają za zadanie bowiem nie tylko poprawiać przyczepność zaprawy do podłoża i ograniczać jego chłonność, ale również zabezpieczać ściany, tworząc na ich powierzchni mocne i elastyczne powłoki.

Trwała i estetyczna elewacja wymaga prawidłowego doboru rozwiązań. Dotyczy to również gruntów pod tynki zewnętrzne. Preparaty te powinny być dopasowane do rodzaju tynków elewacyjnych, które z kolei odpowiadać muszą zastosowanym materiałom budowlanym i systemom ociepleniowym. Wyłącznie pełna kompatybilność rozwiązań może zagwarantować dobry efekt w zakresie ochrony ścian.

Powiązane artykuły