Ekologiczny i inteligentny dom – co warto wiedzieć?

inteligentnym domem możesz zarządzać z kanapy

Spis treści

Inteligentny dom oraz taki, który można uznać za inteligentny, to ostatnie trendy w budownictwie. Co to oznacza dla osób, które dopiero zamierzają zabrać się za budowę lub dla tych, które planują modernizację? Okazuje się, że wcale nie trzeba wprowadzać rewolucyjnych zmian, jeżeli chce się mieszkać ekologicznie, a tym samym dbać o środowisko naturalne. Wystarczy kilka drobnych zmian, by wpłynąć na świat. I nie ma  w tym grama przesady.

Inteligentny dom

Wraz z rozwojem technologii pojawił się szereg rozwiązań, które wpływają na to, jak korzysta się z domów. Chodzi tutaj m.in. o sposoby zarządzania zużyciem wody czy energii. Jednym ze sposobów, które korzystają jednocześnie ze zdobyczy nowych technologii oraz mają wpływ na ekologię, są oczywiście panele fotowoltaiczne. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które można spotkać już na dachach wielu domów w całej Polsce. Wprawdzie dalej jest to rozwiązanie, które wymaga sporego wkładu własnego „na start”, ale jest także czymś, co dość szybko się zwraca. Korzystanie z fotowoltaiki to nie tylko niższe rachunki za prąd, ale także wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej, czyli promieni słonecznych. Urządzenia zasilane w ten sposób będą działały oczywiście dokładnie tak samo, jak każdą inną energią, ale samo rozwiązanie jest ekologiczne.

panele słoneczne na domu - oszczędnie i ekologicznie

Jednak inteligentny dom, to nie tylko rozwiązania, które muszą być drogie (mimo dofinansowania). Istnieje wiele sposób na to, by nasz dom czy nawet mieszkanie, zamienić w „inteligentne”. To nazwa, która wywodzi się od pojęcia Smart Home, a to dotyczy wszystkich przedmiotów, które można podpiąć do Internetu. Takie podpięcie nazywane jest Internet of Things, czyli Internet Rzeczy. Chodzi o to, żeby mieć możliwość sterowania przedmiotami z wykorzystaniem połączenia internetowego. To pozwala na oszczędzanie czasu oraz energii elektrycznej. O ile to pierwsze jest logiczne, bo pozwala np. na włączanie piekarnika bez konieczności podnoszenia się z kanapy, to to drugie jest już odrobinę bardziej skomplikowane.

Korzystanie z rozwiązań Smart Home może prowadzić do oszczędności energetycznych, jeżeli odpowiednio zaprogramuje się urządzenia. Za pomocą aplikacji można sterować mocą w żarówkach, a te mogą włączać i wyłączać się o konkretnej godzinie. Sprawia to, że nie zostawić przypadkiem światła na całą noc, bo zgaśnie ono automatycznie. Ustawienie odpowiednich programów na pranie czy pieczenie także może przynieść korzyści ekonomiczne. Tutaj jednak należy pamiętać o tym, że takie sprzęty z możliwością podłączenia do Internetu są droższe od tych zwyczajnych. To jednak przyszłość, której nie da się już ominąć, a kwestią czasu jest to, kiedy z takich rozwiązań będzie korzystała większość społeczeństwa.

Ekologiczny dom, czyli jaki?

Jeżeli chodzi o wymiar bardziej ekologiczny, to tutaj także trzeba wziąć pod uwagę pewne wydatki, które czekają na właścicieli domów. Warto jednak z początku zainwestować, a szczególnie podczas samej budowy, by móc później cieszyć się z lepszych warunków mieszkaniowych. Dom ekologiczny to taki, który nie generuje np. smogu. Tutaj duże znaczenie ma wiec to, w jaki sposób będzie on ogrzewany. Można skorzystać z pomp ciepła, ale także i ze wspomnianej wyżej fotowoltaiki. Dzięki temu, nasz dom będzie nie tylko bezpieczniejszy, ale również o wiele bardziej przyjazny środowisku naturalnemu.

Dobrze zadbać także o energooszczędność samego budynku, czyli o jego odpowiednie zabezpieczenie przed tym, by nie uciekało z niego ciepło. Tutaj mówimy o samym ociepleniu, ale także o oknach oraz drzwiach, które mają odpowiedni poziom termoizolacji. To sprawi, że nie trzeba będzie dodatkowo dogrzewać domu w okresie zimowym, czyli zużywać więcej energii i zatruwać środowisko. Niestety, ale dobre okna i drzwi będą trochę kosztować. Jednak te koszty zwrócą się wraz z niższymi rachunkami w następnych latach. Tego na początku oczywiście nie widać, ale warto wziąć to pod uwagę, kiedy zaczyna się budowę domu. W mieszkaniu także można wymienić okna na nowe, co z pewnością pomoże w oszczędzeniu na samym ogrzewaniu.

żarówki led to oszczędne oświetlenie, ale też piękna dekoracja

By lepiej zadbać o środowisko, dobrze także korzystać z rozwiązań, które są dla niego odpowiednie. Tutaj nawet mała zmiana wystarczy, a konkretniej… żarówka. Korzystanie z żarówek LED będzie dobrą zmianą, która pozwoli na zużywanie znacznie mniej energii elektrycznej, niż w przypadku klasycznych żarówek. Warto także pamiętać o tym, by wyłączać z prądu urządzenia, które nie są w danej chwili używane. Może się wydawać, że telewizor czy konsola do gier, która nie jest włączona, a ustawiona tylko w trybie „stand by”, nie zużywa zbyt dużo prądu, ale to nieprawda. Takie sprzęty dalej zużywają energię elektryczną nawet wtedy, kiedy się z nich nie korzysta. Dobrze więc zaopatrzyć się w listwy z możliwością odłączenia konkretnego gniazda od zasilania. Wyłączenie na noc czy podczas dłuższych wyjazdów z domu sprawi, że będziemy płacili niższe rachunki. Tutaj można skorzystać także ze specjalnych gniazdek, które połączone są z aplikacją. Wtedy można odcinać dopływ prądu zdalnie, będąc nawet daleko od domu. Ekologia i technologia idą ze sobą w parze i warto z tego korzystać. Jak nie dla naszego dobra, to dla dobra naszych potomnych.

Zobacz też:

Jak urządzić sypialnię dla gości?

https://www.rmfmaxxx.pl/news/Jak-urzadzic-sypialnie-dla-gosci,50611.html

Powiązane artykuły