Henry Ford i Ford Ranger, czyli historia marki…

Ponad stuletnia historia marki Ford to historia pasji, talentu, wizjonerstwa i doświadczenia. To po prostu historia miłości do samochodów

Spis treści

Ponad stuletnia historia marki Ford to historia pasji, talentu, wizjonerstwa i doświadczenia. To po prostu historia miłości do samochodów

Historia marki Ford zaczęła się w 1863 roku – to właśni wtedy na świat przyszedł Henry Ford. Henry Ford od dziecka interesowała się pojazdami napędzanymi parą, a swój pierwszy silnik parowy skonstruował mając zaledwie kilkanaście lat. Z kolei pierwszy prototyp pojazdu autorstwa Forda ujrzał światło dzienne w 1896 roku. Firma Ford Motor Company powstała w 1903 roku i do dziś dnia jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek samochodowych na świecie. No i wciąż ma się dobrze, czego najlepszym dowodem jest nowy Ford Ranger. 

Burzliwe początki

Piętnastolatek pochodzący z amerykańskiej rodziny farmerów skonstruował silnik parowy? Tak! Nie dziwi zatem, że Henry Ford szybko znalazł zatrudnienie. Jego pierwsza praca to stanowisko głównego inżyniera w Edison Illuminating Comp. Trzy lata po skonstruowaniu prototypu pojazdu, czyli w 1899 roku – Henry Ford zakłada Detroit Cadillac Company. Jednak liczne konflikty i niemożność porozumienia się ze współudziałowcami sprawiają, że Henry wycofuje się z interesu. Z kolejnego założonego przez siebie w 1901 roku przedsiębiorstwa również występuje, a powodem kolejny raz są problemy z porozumieniem się z wspólnikami. W końcu, w 1903 roku, Henry zakłada Ford Motor Company, a 16 lat później jego syn, Edsel Ford wykupuje wszystkie akcje firmy sprawiając tym samym, że przedsiębiorstwo należy w całości do rodziny.

Pierwszy Ford!

Ford model T to auto, które produkowano od 1908 do 1927 roku - to właśnie ten pojazd zmotoryzowała AmerykęPierwszy samochód marki powstaje w 1908 roku i jest to Ford Model T, którego produkcję zakończono w 1927 roku. To o tym właśnie samochodzie Henry Ford mówił, że „możesz otrzymać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny”. Model T produkowany był przede wszystkim w kolorze czarny, ale z czasem, wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów – z linii produkcyjnej zjeżdżały również auta w innych kolorach. Model T był wyposażony w czterocylindrowy silnik spalinowy, o pojemności skokowej 2898 cm3 i mocy 22,5 koni mechanicznych. Przez pierwsze 5 lat na Forda mogli pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi mieszkańcy Ameryki, ale po uruchomieniu taśmy produkcyjnej w 1913 roku – cena pojazdu zdecydowanie się obniżyła i powstawało ich znacznie więcej. W ciągu 19 lat produkcji Forda T – powstało 15 milionów egzemplarzy tego pojazdu. Nic więc dziwnego, że mówi się o modelu T, że to właśnie to auto zmotoryzowało Amerykę.

Ford Ranger

Ford Ranger to auto mocne, wytrzymałe i bezpieczne, a przy tym komfortowe i ekonomiczneFord Ranger to samochód nowej generacji, mocny i wytrzymały, który sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach, pokonując również przeszkody wodne (o głębokości nawet do 80cm!). Zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalają na obsługę głosową samochodu, który ponadto został wyposażony m.in w inteligentny tempomat z funkcją wczesnego ostrzegania, system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu, system rozpoznawania znaków drogowych, czy monitorowania koncentracji kierowcy. Ford Ranger to nie tylko ultra bezpieczny i maksymalnie komfortowy pojazd. To również samochód ekologiczny i ekonomiczny! Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań w obrębie silnika, skrzyni biegów oraz elektrycznego układu wspomagania kierownicy – auto zużywa zaledwie 6,5 l/100 km i emituje do 171 g/km CO2.

Powiązane artykuły