Gastroskopia – jakie są wskazania do jej wykonania?

zabieg gastroskopii

Spis treści

zabieg gastroskopii

Gastroskopia to badanie, które powszechnie uważane jest za nieprzyjemne i krępujące. Wielu pacjentów stara się za wszelką cenę go uniknąć. Jednak jest to badanie, które warto wykonać, gdyż pozwala lekarzowi zdiagnozować, ewentualne choroby układu pokarmowego. Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii?

Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki temu, lekarz może zbadać przełyk pacjenta, żołądek i dwunastnicę. Badanie pomaga nie tylko obejrzeć górny odcinek przewodu pokarmowego, ale pozwala na pobranie wycinków do badania histopatologicznego. W trakcie gastroskopii można ocenić obecność bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym, a także poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego, zatamować krwawienie lub usunąć polipy.

Wskazania do gastroskopii

Głównym wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie choroby układu pokarmowego. Częste zgagi, objawy refleksu żołądkowego, bóle w nadbrzuszu czy nudności i wymioty, to objawy, które oznaczają, że gastroskopia w Katowicach jest konieczna. Objawami, które również mogą zaniepokoić pacjenta, jest częste uczucie pełności, odbijanie po posiłku, wymioty z krwią czy krew w stolcu. Wskazaniem do badania jest także występowanie w rodzinie nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Badanie jest wskazane, szczególnie gdy wymienionym wyżej objawom towarzyszy niewyjaśniona utrata masy ciała, brak apetytu, niedokrwistość. Gastroskopia pozwala także na ocenę stopnia zaawansowania schorzenia, a dzięki temu dobranie odpowiedniego leczenia.

Jak przygotować się do badania?

Pracownia gastroskopii na Śląsku zaleca by na badanie zgłosić się na czczo. Najlepiej, jeśli pacjent nie będzie jadł na 6-8 godzin przed badaniem. Gastroskop wprowadzany jest przez usta, dlatego też zaleca się wyjęcie protezy zębowej. Przed samym badaniem lepiej nie żuć gumy, ssać cukierków czy palić papierosów.

Choć gastroskopia jest badaniem nieprzyjemnym, należy go wykonać, jeśli tylko odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pomoże one w szybkim wykryciu chorób i podjęciu leczenia.

Powiązane artykuły