Filtrowanie wody w domu to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również troska o środowisko naturalne. Może być oczyszczana dzięki specjalnym filtrom umieszczonym w instalacji domu albo łatwiej, przy pomocy dzbanka filtrującego. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Podpowiadamy.
W jakim celu stosuje się dzbanek filtrujący?
Dzbanek filtrujący stosowany jest w celu polepszenie jakości wody wodociągowej. Oznacza to, że możemy wykorzystywać go wyłącznie do oczyszczenia wody, która jest przebadana i nadaje się do spożycia. Dlatego też nie powinniśmy go używać w przypadku kiedy nie znamy pochodzenia wody, ze względu na to, że wykazuje on niską skuteczność usuwania zanieczyszczeń takich jak azotany, jony amonowe, czy żelazo w formie rozpuszczalnej. To samo dotyczy wszelkich mikroorganizmów oraz ich metabolitów znajdujących się w wodzie — z uwagi na stosowany w układach filtrujących węgiel aktywny może być on dobrym środowiskiem do namnażania się takich patogenów.
Zasada działania dzbanka filtrującego do wody jest prosta. Wlewamy wodę do górnej komory, która następnie przepływa do dolnej przez wkład filtrujący. Podczas tego przepływu we wnętrzu wkładu dochodzi do oczyszczania wody w wyniku procesów fizykochemicznych. Usuwane są zanieczyszczenia mechaniczne, które mogły dostać się do instalacji, związki fluoru, niektóre metale ciężkie, nadmierna twardość wody oraz część zanieczyszczeń organicznych i pestycydów.
Wkłady filtracyjne
Wkłady do dzbanka filtrującego powinniśmy wymieniać co miesiąc. Do wyboru mamy wiele ich rodzajów, które różnią się swoim działaniem. Najczęściej spotykane są wsady ze złożem z węgla aktywnego. Substancja ta usuwa chlor, poprawia smak, zapach i barwę wody. Często znajduje się w parze z innym związkiem, na przykład żywicą jonowymienną, która usuwa twardość wody. Istnieją również filtry, które poprawiają pH wody, wówczas składają się one z węgla aktywnego oraz złoża alkalicznego, które wzbogaca ją w jony sodu.
Alternatywą dla dzbanków filtracyjnych są systemy odwróconej osmozy, nanofiltracji lub ultrafiltracji. Montowane są pod zlewem i usuwają także wirusy i bakterie. Jednak ich cena jest nieporównywalnie wyższa od dzbanków filtrujących i wymaga specjalnego montażu.
Zalety dzbanka filtrującego
Niewątpliwą zaletą dzbanka filtrującego jest jego mobilność. Jest prosty w obsłudze i gwarantuje wodzie lepszy smak i zapach. Nie potrzebuje żadnego specjalnego montażu ani serwisu, jednak jednorazowo możemy przefiltrować niewielkie ilości wody, a sam proces trwa kilka minut. Po zakończeniu filtracji mamy jedynie kilka godzin na spożycie wody. Jego koszt utrzymania jest niski, a woda zyskuje lepszy smak i zapach.