Elektrownie słoneczne – wydajność i koszt

Elektrownie słoneczne to inwestycja w ekologiczne pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła

Spis treści

Elektrownie słoneczne to inwestycja w ekologiczne pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła

Elektrownie słoneczne to bezdyskusyjnie ekologiczne rozwiązanie kwestii naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Korzystamy z jednego z odnawialnych źródeł energii elektrycznej, nie zubażając naturalnych zasobów ziemi. Równocześnie sam proces wytwarzania energii elektrycznej nie powoduje powstawania szkodliwych dla naszej planety substancji. Czy jednak budowa przydomowej elektrowni fotowoltaicznej to opłacalne przedsięwzięcie dla przeciętnego Kowalskiego?

Elektrownie słoneczne – ile to kosztuje?

Koszt budowy przydomowej elektrowni słonecznej uzależniony jest przede wszystkim od jej wielkości, czyli w praktyce – od ilości paneli, które zdecydujemy się zainstalować na dachu naszego domu, garażu lub specjalnej konstrukcji (to ewentualny dodatkowy koszt!). Całkowity koszt budowy przydomowej elektrowni fotowoltaicznej najczęściej zamyka się w granicach 10-20 tysięcy złotych. W tą cenę wliczone już są: wizja lokalna i stworzenie projektu, materiały, montaż i robocizna. Istotną informacją jest to, że jeszcze przez minimum dwa lata mamy możliwość skorzystania z dofinansowania celowego z Unii Europejskiej, która poprzez różnego rodzaju programy wspiera budowę przydomowych elektrowni OZE.

Jaka jest wydajność elektrowni słonecznej?

Wydajność elektrowni słonecznej zależy przede wszystkim od wielkości całej instalacji oraz sprawności poszczególnych paneliWiemy z poprzedniego wpisu, że średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 kWh/m2. Jednak jeden panel o powierzchni 1 m2 posiada sprawność na poziomie 15-20%, co oznacza, że 100 kWh uzyskamy z 5-6 paneli fotowoltaicznych. Przyjmuje się, że średnie zużycie prądu przez jednego człowieka wynosi około 1000 kWh rocznie, czyli przykładowo: czteroosobowa rodzina zużyje rocznie około 4 tysięcy kWh, a sześcioosobowa – 6 tysięcy kWh. Oczywiście rzeczywiste zużycie w znacznej mierze zależy od naszych oszczędnościowych nawyków, klas energetycznych sprzętów posiadanych w domu sprzętów oraz ich ilości i sposobu wykorzystania.

Jakie są wady i zalety elektrowni słonecznej?

Największą wadą elektrowni słonecznych jest dla przeciętnego Kowalskiego… koszt inwestycji. Wydanie 10-20 tysięcy złotych może znacząco obciążyć budżet rodzinny, uszczuplić fundusz na budowę domu lub po prostu wymagać wzięcia pożyczki. Wato jednak rozważyć to rozwiązanie ze względu na jego zalety, do których bezdyskusyjnie należy ekologiczność tego rozwiązania, ale również fakt, że założeniem budowy takiej elektrowni jest zlikwidowanie comiesięcznych opłat za prąd (to jedne z wyższych rachunków, które musimy cyklicznie opłacać).

Średnie zużycie prądu przez jednego człowieka wynosi 1000 kWh rocznie - tę ilość zapewni nam 5-6 paneli fotowoltaicznych

Powiązane artykuły