Ekogroszek czy pellet – czym lepiej ogrzewać w domu?

ogrzewanie domu czym najepiej

Spis treści

Coraz większa grupa właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na modernizację systemu ogrzewania, w tym wymianę trującego środowisko kotła węglowego na piec zasilany nowoczesnymi źródłami energii. Dwoma najpopularniejszymi są pellet i ekogroszek. Jakie są plusy i minusy każdego z nich? Które paliwo sprawdza się lepiej w domowym systemie ogrzewania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Wartość opałowa

Wartość opałowa (kaloryczność) to parametr określający jak dużą ilość energii jest w stanie wytworzyć paliwo w czasie spalania określonej jednostki objętości lub masy. Zarówno pellet, jak i ekogroszek należą do materiałów wysokokalorycznych, dzięki czemu idealnie sprawdzają się jako opał w nowoczesnych kotłach z podajnikiem. Wartość opałowa pelletu wysokiej klasy wynosi 17-20 MJ/kg, natomiast kaloryczność dobrej jakości ekogroszku to nawet 32 MJ/kg. Im większa wartość, tym niższe zużycie opału w całym sezonie grzewczym. Oznacza to, że do uzyskania takiej samej ilości ciepła trzeba zużyć więcej pelletu. W tej klasyfikacji zwycięzcą jest więc ekogroszek.

Wilgotność i zawartość popiołu

Pellet to materiał o niższej wilgotności. Sięga ona maksymalnie 6-8%. W przypadku ekogroszku to 15-20% (często nawet więcej). Pellet sprzedawany jest w szczelnych workach, dzięki czemu zachowuje wszystkie swoje właściwości praktycznie do momentu załadunku do pieca. Należy jednak pamiętać o jego prawidłowym przechowywaniu. Worki muszą znajdować się w zamkniętym, suchym pomieszczeniu. Opał ten pod żadnym pozorem nie może być trzymany luzem.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O.: Pellet wygrywa także pod względem ilości popiołu pozostałego po spaleniu. Jest go zdecydowanie mniej niż w przypadku ekogroszku. Co więcej, może być stosowany jako nawóz dla roślin uprawnych. Dzięki temu opał ten wyróżnia się dużą czystością – nie pozostawia po sobie żadnych odpadów koniecznych do utylizacji. Popiołu po spaleniu ekogroszku jest nie tylko więcej. Jest on również silnie toksyczny, przez co musi być przechowywany w określonych warunkach.

Kwestia ekologii

Pellet to paliwo pozyskiwane z biomasy – wysuszonych trocin, zrębów drzewnych i pozostałości po produkcji rolnej oraz leśnej. Jest materiałem ekologicznym i w pełni odnawialnym. Ekogroszek z kolei to opał produkowany z węgla kamiennego lub brunatnego. Od klasycznej wersji sprzedawanej w bryłach różni się wielkością i składem. Jest wyraźnie mniejszy i pozbawiony miału, flotokoncentratu i mułu. Dzięki temu w trakcie spalania emituje mniejszą ilość szkodliwych gazów i innych substancji chemicznych. Nie mniej jednak nie może równać się z pelletem, który jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla naturalnego środowiska. W czasie palenia tym materiałem emitowane są śladowe ilości związków chemicznych mających niekorzystny wpływ na przyrodę.

Cena

Obserwowany w ostatnim czasie intensywny wzrost cen nie ominął materiałów opałowych. Koszt zakupu pelletu i ekogroszku jest obecnie dużo wyższy, niż miało to miejsce jeszcze przed kilkunastoma miesiącami. Za tonę wysokiej jakości pelletu w drugiej połowie 2022 roku trzeba zapłacić ponad 2500 zł. W przypadku ekogroszku koszt jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 3000 zł. Tyle należy wydać za opał kupowany w marketach i składach budowlanych. Tańszy jest zakup bezpośrednio w kopalni, jednak tam zapasy bardzo szybko się kończą, przez co dokonanie transakcji graniczy z cudem.

Powiązane artykuły