Egzema? Można ją wyleczyć!

Z każdym niepokojącym nas problemem skórny zgłośmy się do dobrego dermatologa

Spis treści

Z każdym niepokojącym nas problemem skórny zgłośmy się do dobrego dermatologaEgzema to rodzaj zapalenia skóry, które może różnie wyglądać u różnych osób. Najczęściej jednak są to czerwone, łuszczące się plamy, które dodatkowo mogą swędzieć lub piec. Najczęściej pojawiają się na nadgarstkach i dłoniach, w okolicach łokci i pod kolanami, ale może również pojawiać się w innych miejscach na całym ciele. Im szybciej i skuteczniej zaczniemy leczenie egzemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że na jej powierzchni pojawią się wypełnione płynem krostki i pęcherze…

Poznaj przyczyny

Egzema to swędzące i zaczerwienione plamy na skórze, tzw. wypryskiPrzyczyny powstawania egzemy mają najczęściej związek z reakcjami alergicznymi organizmu – dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry mniejsze lub większe wypryski są niemal codziennością. Zmiany na skórze pojawiają się najczęściej bezpośrednio po kontakcie naskórka z jakimś alergenem, substancją uczulającą (np. proszkiem do prania) lub po ekspozycji na słońce. Istotna jest również genetyka – stwierdzono, że u około 40% dzieci, których rodzice miewają egzemy – również będą one występować.Warto również pamiętać, że różnego rodzaju napięcie, niepokoje i stres – mogą odbijać się negatywnie na kondycji skóry i również być przyczyną egzem. Prawidłowe rozpoznanie alergenu powodującego egzemę pozwoli na skuteczną walkę z nią.

Lecz, bo nieleczone… 

Nieleczona egzema może przejść w stan przewlekły i przybrać formę zliszajowaceniu skóry. Jeżeli z kolei ekspresowo rozpoczniemy właściwe leczenie – najprawdopodobniej egzema zniknie, nie pozostawiając żadnego trwałego śladu na skórze. Niestety stany zapalne będą nawracać po każdorazowym kontakcie skóry z alergenem, chyba że poddamy się serii zabiegów odczulających – wówczas jest szansa, że uodpornimy się na ów alergen. Jeśli przyczyną egzemy są produkty spożywcze – najlepiej wyeliminować je z naszej diety lub znacząco ograniczyć ich spożycie.

Bepanthen to sprawdzone produkty, które skutecznie pielęgnują skórę dzieci i dorosłychŁagodzenie objawów

Osoby, na których skórze egzema bywa częstym gościem powinny mieć pod ręką sprawdzony zestaw ratunkowy, który pozwoli szybko złagodzić jej objawy. Najlepszy do tego celu będzie krem lub maść znoszące swędzenie i zaczerwienienie, wspierające procesy regeneracyjne naskórka i gwarantujące odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Wyłącznie dobrze odżywiona i porządnie nawilżona skóra stanowi wystarczającą barierę ochronną dla organizmu.

Powiązane artykuły