Dom tam, gdzie serce twoje…

Dom w beczkach? Wewnątrz znajdują się: salon, sypialnia, kuchnia i spiżarnia. Ciasne ale własne?

Spis treści

Dom w beczkach? Wewnątrz znajdują się: salon, sypialnia, kuchnia i spiżarnia. Ciasne ale własne?

Zdecydowana większość z nas podpisze się pod stwierdzeniem, że nieważne gdzie, ale ważne z kim. Dom bowiem tworzą ludzie, a nie tylko cegły, cement, dachówki… Budynki mogą mieć różne gabaryty, mogą być jednorodzinne i wielorodzinne, wybudowane od podstaw wg indywidualnego projektu lub zaadaptowane w najróżniejszych miejscach. Oto kilka inspirujących przykładów domów, które ludzie stworzyli dla siebie w… dziwnych miejscach.  

Mieszkam w… silosie

Mieszkanie w silosie? To oryginalna i ekonomiczna propozycja dla studentów w JohanesburguStudenci często muszą opuścić rodzinny dom, by móc zamieszkać bliżej wybranej przez nich uczelni. Akademiki nie muszą być nudne i bezduszne. W Johanesburgu stanęły chyba najbardziej niezwykłe akademiki świata – domy studenckie urządzone zostały w starych silosach, na których ustawili dodatkowo kilka pięter starych kontenerów. W tym studenckim kompleksie znajdują się komfortowe pokoje oraz wspólne kuchnie, sale do nauki, a także pomieszczenia przeznaczone do rekreacji i uprawiania sportu (siłownie). Budynek jest energooszczędny i tani w utrzymaniu. Powstał, by umożliwić kształcenie niezamożnym studentom RPA, gdzie nawet połowa uczniów jest zmuszona porzucić studia przed ich ukończeniem właśnie z powodu wysokich kosztów utrzymania. Dodatkowo to projekt w całości zgodny z ideą recyclingu.

Mieszkam w… beczkach

Co może się zmieścić w dwóch beczkach? Okazuje się, że całkiem sporo, zwłaszcza gdy same beczki są całkiem spore. W tych beczkach, które stoją w Grand Marais w amerykańskim stanie Michigan, mieści się dom składający się z: salonu, sypialni, kuchni i spiżarni. Ten niezwykły dom powstał w latach 30. XX wieku, a inspiracją do stworzenia tej niebanalnej konstrukcji były… kreskówki Wiliama Donaheya.

Życie bez domu?

Kopenhaski projekt mieszkaniowo-ogrodniczy skierowany do bezdomnych - tutaj będą mogli nie tylko czasowo zamieszkać, ale również zintegrować się z lokalną społecznością i dokształcićŻycie bez domu to życie, którego większość z nas nie potrafi sobie wyobrazić. Bezdomni najczęściej spychani są a margines społeczeństwa, mogą skorzystać ze specjalnych noclegowni  i stołówek. W Kopenhadze postanowiono podejść do problemu bezdomności inaczej i stworzono projekt centrum mieszkaniowo – ogrodowego, w którym bezdomni znajdą czasowe lokum i będą mogli zintegrować się ze społecznością lokalną. Brawa należą się pomysłodawcom projektu za liczne sale warsztatowe, które mają znaleźć się w kompleksie – bezdomni, którzy tu zamieszkają dostaną nie tylko dach nad głową, ale też możliwość zdobycia nowych umiejętności, które być może pozwolą im wyjść z bezdomności. Nowy początek? W domu!

 

 

Powiązane artykuły