Dokładne przepływomierze do kanałów otwartych – co wybrać?

przeplywomierz

Spis treści

Prowadzenie pomiarów przepływów mediów w kanałach otwartych wymaga wykorzystania dedykowanych do tego celu urządzeń pomiarowych. Jakie przepływomierze używane są najczęściej do kanałów otwartych?

Jak prowadzić pomiary przepływów w kanałach otwartych?

Przepływy można mierzyć zarówno w zamkniętych systemach, instalacjach, jak i w tych, które są otwarte. Kanały otwarte wymagają przy tym wykorzystania innych urządzeń pomiarowych ze względu na swoją konstrukcję i zmiany poziomu mediów.

Do tego celu wykorzystuje się zatem dedykowane przepływomierze do kanałów otwartych – https://www.enko-pomiar.pl/radarowy-pomiar-przeplywu,58 które wyróżniają się wykorzystaniem innych technik pomiarowych. Dzięki temu uzyskane pomiary mogą być bardzo dokładne, nawet w przypadku zmiany poziomów mediów w kanale.

Pomiary przepływów w kanałach otwartych – jakie mierniki wybrać?

Jako przepływomierze do kanałów otwartych wykorzystuje się przede wszystkim mierniki, które nie są zanurzane bezpośrednio w wodzie. Oznacza to, że nie są one wtedy narażone na zabrudzenie albo zniszczenie w trakcie prowadzenia prac pomiarowych.

Bezprzewodowe mierniki umieszcza się wtedy nad kanałem albo po boku kanału, zależnie od możliwego miejsca pomiarów. Takie mierniki mogą być przy tym wykorzystane zarówno do pomiarów stałych, jak i tymczasowych. W drugim przypadku wybierane są mobilne przepływomierze do kanałów otwartych, których położenie może być zmieniane.

Przepływomierze do kanałów otwartych – techniki pomiarów

Gdy wybierane są przepływomierze do kanałów otwartych, w takim przypadku najczęściej są to urządzenia poniższych typów:

  • Przepływomierze radarowe,
  • Przepływomierze ultradźwiękowe – często używane w przypadku zwężek,
  • Przepływomierze stosujące metodę korelacji spektralno-impulsowej.

Wykorzystanie właśnie takich technik pomiarowych powoduje, że pomiary w kanałach otwartych mogą być bardzo precyzyjne i szybkie, co przekłada się również na efektywność gromadzenia danych.

Warto też wskazać, że przepływomierze do kanałów otwartych mogą wtedy zarówno mierzyć prędkość przepływów, jak i mogą one również sprawdzać poziom pomiarów.

Gdzie można zakupić przepływomierze do kanałów otwartych?

Urządzenia jak przepływomierze do kanałów otwartych w wielu wariantach sprzedawane są obecnie przez ich producentów. Można znaleźć oferty online i bardzo łatwo porównać je ze sobą, aby wybrać takie mierniki, które najlepiej będą nadawały się do użycia w konkretnym miejscu.

Gdy zatem konieczne jest prowadzenie dokładnych pomiarów przepływów czy poziomu w kanałach otwartych, najlepiej nadają się do tego celu bezkontaktowe i bezprzewodowe urządzenia.

Powiązane artykuły