Wakacje to dobry czas na przeprowadzkę – nasze dzieci mają przerwę w nauce szkolnej, a my bez większych problemów możemy dostać urlop w pracy, który wykorzystamy na przygotowanie i organizację tego ważnego wydarzenia. Po wakacjach (i przeprowadzce) będzie można wszystko zacząć w nowym miejscu. Jak przygotować przeprowadzkę, by… ja przeżyć?
Co i jak przygotować, by dzień przeprowadzki był jak najmniej nerwowy, by wszystko znalazło się w odpowiednim czasie na odpowiednim miejscu i by niczego nie zapomnieć? Oto najważniejsze zadania do wykonania przed „dniem zero”.
- Ustalamy plan działania. Przygotowujemy dwie listy – na jedne z nich wynotowujemy skrupulatnie wszystkie rzeczy, które musimy spakować (zostawiamy margines na adnotacje dotyczące kolejności, dat i sposobu pakowania poszczególnych rzeczy), na drugiej liście spisujemy zadania i sprawy, które musimy załatwić przed przeprowadzką (np. opłacenie rachunków, rozwiązanie umów, zmianę meldunku, załatwienie miejsc w nowych szkołach dla dzieci itp.).
- Pakowanie to doskonały moment na zweryfikowanie naszego stanu posiadania. Nie pakujmy więc wszystkiego, co nawinie się nam pod rękę! Zróbmy porządną selekcję ubrań i sprzętów, tak by można było bez problemu pożegnać to, co nam już niepotrzebne. Pamiętajmy, że ubrania i sprzęty w dobrym stanie i działające możemy oddać na cele dobroczynne.
- Przygotujmy różne materiały do pakowania. To ważny i często niedoceniany punkt przygotowań do przeprowadzki. Jeżeli porządnie posegregowaliśmy rzeczy – musimy je równie porządnie spakować, a nie osiągniemy tego upychając przedmioty do przypadkowych pudeł i kartonów. Zgromadźmy wystarczającą ilość solidnych kartonów, taśmy klejącej oraz wypełnień, które pozwolą zabezpieczyć cenne lub kruche przedmioty. Warto również pomyśleć o specjalnych naklejkach, którymi oznaczymy pudła wymagające szczególnej uwagi podczas transportu oraz markerze, za pomocą którego opiszemy pudła pod kątem ich zawartości (dzięki temu na nowym miejscu trafia od razu do pomieszczeń, w których powinniśmy je rozpakowywać).
- Pomyślmy o zapewnieniu spokoju dzieciom, osobom starszym i zwierzakom, które mogłyby kiepsko znieść dzień przeprowadzki. Najlepiej wcześniej ustalić z bliskimi, że w danym dniu przejmą opiekę nad najbardziej wymagającymi członkami rodziny. W ten sposób dzieci, seniorzy oraz nasi pupile unikną nadmiaru stresu i emocji, a my będziemy mogli w stu procentach skupić się na przeprowadzce.