Dlaczego używanie reaktorów katalitycznych jest obowiązkowe?

katalizator

Spis treści

Katalizator, znany także jako reaktor lub dopalacz katalityczny, to jedna z ważniejszych części w każdym układzie wydechowym samochodów osobowych. Można go znaleźć w niedalekim sąsiedztwie silnika. Taki element znacząco zmniejsza ilość szkodliwych składników spalin przed ich przedostaniem się do atmosfery, dlatego jego rola w pojeździe okazuje się bardzo ważna.

Budowa oraz istota działania reaktorów katalitycznych

Reaktor katalityczny zawiera w sobie specjalnego typu substancje, czyli katalizatory. Ich zadaniem jest pobudzanie substancji w spalinach do reakcji między sobą. Konkretnie chodzi o utlenianie i redukcję. Dzięki temu zmniejsza się wpływ takich szkodliwych substancji jak tlenek węgla (CO), węglowodory (HC) i tlenki azotu (NOx). Opisywane katalizatory samochodowe składają się z rdzenia w formie monolitu ceramicznego lub metalowego o strukturze plastra miodu. Do pozostałych budulców zalicza się także warstwa aktywna, pośrednia, uszczelniająca
i izolująca.

Dlaczego katalizatory są dziś obowiązkowe?

Obowiązek stosowania reaktorów katalitycznych wynika z normy emisji spalin. Pierwsza wersja tego dokumentu została opublikowana w 1993 roku, a więc funkcjonuje już od niemal trzech dziesięcioleci. To właśnie już kilkadziesiąt lat temu producenci pojazdów po raz pierwszy zostali zobligowani przez prawo do wmontowywania w autach wspomnianych elementów dodatkowych. Dziś normy są jeszcze bardziej rozbudowane. W 2014 roku wprowadzono nową, o nazwie Euro 6, z późniejszymi aktualizacjami: Euro 6c oraz 6d.

Co robić z zużytym reaktorem katalitycznym?

Szacunkowa trwałość reaktora katalitycznego wynosi około 90 tysięcy przejechanych kilometrów. Poza tym warto wiedzieć, że katalizatory w pojazdach z silnikiem benzynowym ulegają uszkodzeniu np. poprzez nieprawidłowy proces spalania paliwa. Zatem raz na jakiś czas katalizator należy wymienić na nowy. Co jednak robić z zużytym elementem? Warto rozejrzeć się za skupem katalizatorów. Taką usługę oferuje na przykład firma Schredder z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. Oddając zużytą część do wspomnianego punktu, zyskujesz pieniądze ze sprzedaży, a poza tym działasz w sposób ekologiczny. Odzyskiwane z katalizatora metale szlachetne mogą być bowiem ponownie wykorzystane w przyszłości.

Powiązane artykuły