Jak nie dać się wiosennemu przesileniu?

Spis treści

Wiosna coraz bliżej, a Ty czujesz jak z dnia na dzień brakuje Ci energii. Trudno Ci się skoncentrować w pracy. Na dodatek ciągle chce Ci się spać. Być może padłeś ofiarą wiosennego przesilenia. Zobacz, jak sobie z nim poradzić.

Co to jest przesilenie wiosenne?

Później zapadający zmrok i wcześniej nadchodzący świt – tak charakterystyczne dla wiosny – to spore wyzwanie dla uśpionego przez zimę organizmu. Potrzebuje on czasu, by wejść w nowy rytm. Zmienna pogoda oraz wahania ciśnienia tego nie ułatwiają. Wtedy często uskarżamy się na bóle głowy i mięśni, ogólne rozbicie, uczucie wyczerpania, senność, kłopoty z koncentracją. Możemy też zauważyć nagłe spadki nastroju i zwiększoną podatność na stres. Wszystkie te objawy to właśnie przesilenie wiosenne, czyli czas, w którym organizm usiłuje przystosować się do nowych warunków.

Sposoby na jego pokonanie

Zapewnij sobie zdrowy sen – i nie chodzi tu jedynie o 8 godzin, ale o to, by nie zasypiać przed telefonem czy komputerem lub nie kłaść się spać tuż po zjedzeniu kolacji.

Zadbaj o relaks – czytaj, pisz, rysuj, rozwiązuj krzyżówki czy zrób sobie przyjemną kąpiel.

Więcej się ruszaj – aktywność fizyczna pomaga uporać się z uczuciem zmęczenia i zniechęcenia. Ma też pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne.

Zacznij jeść więcej warzyw i owoców – dzięki temu uzupełnisz niedobory witamin i innych składników, których zabrakło Ci zimą.

Wyjedź poza miasto – jeśli masz taką możliwość to weź krótki urlop lub postaraj się chociaż w weekend gdzieś wybrać.

Wymienione metody nie spowodują, że wszystkie objawy od razu znikną, ale na pewno poczujesz się dużo lepiej.

Powiązane artykuły