W obecnych czasach każda firma dąży do jak najefektywniejszego zmniejszenia kosztów, przy możliwym zwiększeniu poziomu jakości każdego procesu. Wiąże się to oczywiście ze stale rosnącymi kosztami pracy. Dzięki automatyzacji, można nie tylko zmniejszyć zapotrzebowanie na pracowników, ale także znacząco skrócić czas i zwiększyć jakość wykonywania danego procesu.
Załadunki ręczne i automatyczne
Zautomatyzowane systemy załadowcze (z ang. Authomatic Truck Loading System) to systemy dedykowane do wsparcia pracy na magazynach. Umożliwiają one sprawne ładowanie towaru na pojazd lub do kontenera transportowego. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które niezwykle usprawnia pracę na magazynie, oferując wiele zalet i bardzo mało wad.
Ładunki ręczne zawsze są kłopotliwe, bo wymagają relatywnie dużo czasu, a ich wykonanie obarczone jest prawdopodobieństwem pojawienia się błędu ludzkiego skutkującego na przykład uszkodzeniem towaru lub nieefektywnym załadowaniem pojazdu.
Takie firmy jak chociażby Wyposażenie przemysłowe – Firma Jazon zapewniają nowoczesne zautomatyzowane systemy załadowcze zindywidualizowane pod danego kupca.
Gdzie stosuje się zautomatyzowane systemy załadowcze?
Głównym punktem, w którym stosuje się zautomatyzowane systemy załadowcze, są oczywiście magazyny dużych firm produkcyjnych, ale poza nimi tego typu usprawnienia używa się na przykład w portach, na terminalach kolejowych, lotniczych oraz innych bardzo dużych centrach załadunkowych. Popularne są one także w centrach dystrybucyjnych oferujących wynajem miejsca magazynowego dla firm z całego regionu, a nawet kraju.
Najważniejszą kwestią dotyczącą zautomatyzowanych systemów załadowczych jest fakt, że korzystają one z najnowszych, zaawansowanych technologii. Najlepsze kamery, czujniki, podnośniki i roboty – te wszystkie elementy układu sprawiają, że praca w punkcie załadunkowym staje się o wiele szybsza i wydajniejsza.
Najważniejszym zdaje się być fakt, że zaimplementowanie zautomatyzowanych systemów sprawi, że praca magazynu będzie o wiele mniej problematyczna. Dzięki nim można ograniczyć uszkodzenia towaru czy sytuacje, gdzie zostaje on nieprawidłowo załadowany, w stopniu o wiele wyższym, niż kiedy w punkcie załadunkowym używa się wózków widłowych i ręcznych podnośników.