Czym są przesiewacze bębnowe i jakie mają zastosowanie?

przesiewacz bebnowy

Spis treści

Przesiewacze bębnowe są urządzeniami używanymi często w różnych zakładach produkcyjnych i przetwórczych. Czym się charakteryzują? Do jakich celów używane są one najczęściej?

Co to jest przesiewacz bębnowy?

Przesiewacze bębnowe, znane również jako separatory albo przesiewacze obrotowe lub sita bębnowe, są rodzajem mechanicznego sprzętu przesiewającego służącego do oddzielania materiałów według ich granulacji – frakcji.

Tego typu urządzenia składają się z cylindrycznego bębna z otworami, najczęściej wykonanego z siatki. W trakcie pracy bęben obraca się wokół osi, a materiały są podawane do górnej części bębna. Gdy bęben obraca się, mniejsze materiały wpadają przez otwory, podczas gdy większe cząstki są zatrzymywane w bębnie. Następnie mogą być one wyładowane do pojemnika.

Kiedy wykorzystuje się przesiewacze bębnowe?

Najczęściej przesiewacze bębnowe – https://cd-machinery.pl/oferta/przesiewacze-bebnowe-1 są stosowane w branżach takich jak rolnictwo, przetwórstwo spożywcze, górnictwo i oczyszczanie ścieków do oddzielania substancji na podstawie wielkości cząstek.

Są szczególnie przydatne do przesiewania materiałów trudnych do oddzielenia innymi metodami, na przykład bardzo dobrze nadają się one do materiałów mokrych lub lepkich.

Przesiewacze bębnowe są dostępne w różnych rozmiarach i można je dostosować do konkretnych wymagań pod względem granulacji. Są one często używane w połączeniu z innymi rodzajami wyposażenia, na przykład z koszami.

Dlaczego warto stosować przesiewacze bębnowe?

Przesiewacze bębnowe w porównaniu z innymi rodzajami urządzeń przesiewających oferują użytkownikom wiele korzyści. Zaliczane są do nich przede wszystkim:

Szerokie przeznaczenie

Przesiewacze tego typu mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb użytkowników, między innymi można wybrać konkretny rozmiar bębna oraz rozmiar otworów w zależności od przesiewanej frakcji. To powoduje, że mogą być one wykorzystane do przesiewania wielu typów produktów.

Niskie wymagania konserwacyjne

Przesiewacze bębnowe są stosunkowo proste w konstrukcji i w związku z tym nie wymagają one skomplikowanej konserwacji. Producenci wykorzystują do ich produkcji wysokiej jakości materiały, dzięki czemu mogą być one również chronione przed uszkodzeniami. To powoduje, że są one proste w użytkowaniu i mogą służyć na długi czas.

Wysoka wydajność

Cylindryczna konstrukcja przesiewaczy bębnowych zapewnia wydajne przesiewanie materiałów, co powoduje, że prace przebiegają bardzo szybko i skutecznie. Tego typu urządzenia mogą przesiewać duże ilości produktów na raz, co czyni je idealnymi do zastosowań, w których wymagana jest wysoka efektywność.

Powiązane artykuły